Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды көбейту Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



бет1/3
Дата05.11.2023
өлшемі35,03 Kb.
#189881
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
06.11 6сынып қмж


Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Бөлім:

6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану

Педагогтің аты-жөні:

Аймаганбетова Б.С.

Пән/Сынып: 6Б, 1/2

Қатысқандар саны:25 қатыспағандар саны:0

Күні:06,06.11.2023ж




Тарау немесе бөлім атауы:

Рационал сандарға амалдар қолдану

Сабақтың тақырыбы:

Рационал сандарды көбейту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

6.1.2.15 Рационал сандарды көбейтуді орындау;

Сабақтың мақсаты:

Рационал сандарды көбейту туралы анықтамасын білетін болады.
Рационал сандарды көбейтудің ережесін үйренеді.
Рационал сандарды көбейтудің ережесін есептер шығаруда тиімді пайдалана алады.

Сабақ барысы:

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут



Ұйымдастыру

Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Жай бөлшектер мен ондық бөлшектерге амалдар қолдану тақырыптарын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындықтарын тексеру.
1.Ұйымдастыру.
2. Үй жұмысын тексеру
3. Қайталау сұрақтары
Сұрақ – жауап
1. Теріс сандарды қосу дегеніміз не?
2. Таңбалары әр түрлі сандар қалай қосылады?
3. Рационал сандарды азайт дегеніміз не?



Сәлемдесу

Үй тапсырмасын тексерту


Сұрактарга жауап береді

Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»



Оқулық



15 мин

Жаңа сабақ

Таңбалары әр түрлі екі санды көбейту.
1-мысал. ( - 4 ) * 3 көбейтіндісінің мәнін табайық. ( - 4 ) * 3 көбейтіндісін әрқайсысын – 4 –ке тең 3 қосылғыштың қосындысы түрінде есептейік:
( - 4 ) * 3 = ( - 4 ) + ( - 4) + ( - 4)= - 12, ( - 4 ) * 3 = - 12
Мұндағы - 12 – көбейтіндінің мәні. Бұл жағдайда көбейтіндінің мәні теріс сан.
Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісінің мәні теріс сан.
( - ) * ( + ) = ( - ) ( + ) * ( - ) = ( - )
2-мысал. ( 0,35) * 6 = - 2,1
Таңбалары әр түрлі екі санды көбейту үшін:

  1. осы сандардың модульдерін көбейту керек;

  2. көбейтіндінің мәнінің алдына « - » таңбасын қою керек.

ХVIII ғасырда щвейцариялық атақты математик әрі механик ғалым Леонард Эйлер теріс санды теріс санға көбейтуді түсіндірген. Л. Эйлердің түсіндіруі бойынша: ( - 7) * 5 = - 35. Одан - 7 – нің - 5 – ке көбейтіндіс - 35 –ке қарама-қарсы сан болуы керек. Көбейткіштің біреуі қарама-өарсы сана өзгергендітен, көбейтінді ( - 35) те оған қарама-қарсы санға өзгереді. Онда
( - 7 ) * ( - 5 ) = 35
Мұндағы 35 – көбейтіндінің мәні. Бұл жағдайда көбейтіндінің мәні оң сан.
Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі – оң сан.
( - ) * ( - ) = ( + ) ; ( + ) * ( + ) = ( + )


Табалары бірдей екі санды көбейту үшін:

  1. осы сандардың модульдерін көбейту керек;

  2. көбейтіндінің мәнінің алдына « + » таңбасын қою керек.

3 – мысал. ( 0,2) * ( - 1,5) = 0,3;
Көбейткіштер санй екіден көп болған жағдайда теріс көбейткіштер саны жұп болса, көбейтінді оң сан болады.


4- мысал. 1) ( - 2,5) *
2) (- 8) * (-3) *(-2) * ( -0,5) =24
Көбейткіштер саны екіден көп болған жағдайда теріс көбейкіштер саны тақ болса, көбейтінді теріс сан болады.

Сұрақтарға жауап береді





Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»


20
минут

Бекіту тапсырмасы

Оқулық бойынша есептер шығару
№ 520 (ауызша), №
- 3 ∙ (- 18) =54,
- 2 ∙ (- 15) =30,
- 30 ∙ (- 2) = 60,
27∙ (- 2) = - 54,
9 ∙ (- 7) = - 63,
- 15 ∙ 4 = - 60.
Өзіндік жұмыс 35 мин

Оқушылар оқулық бойынша тапсынманы орындайды

Жұптық тапсырмаларды орындауда


«екі жұлдыз бір тілек» әдісімен бағаланады

Топтық тапсырмаларды орындауда


«бас бармақ» әдісі бойынша бағаланады



Жеке тапсырмаларды орындауда
«Смайлик» әдісімен бағаланады


оқулық



15 мин

Жеке жұмыс



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет