Сабақтың тақырыбы Виет теоремасы



Дата03.02.2020
өлшемі1,01 Mb.
#57114
түріСабақ
Байланысты:
Битикеева С.О
1 рк ответ микробиологии, 1 день на предприятии
Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Квадрат теңдеулер

Мектеп: Көкшетау қаласы №17 орта мектеп-гимназиясы

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні: Битикеева Сайран Оразбековна

Сынып:

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Виет теоремасы

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.4

Виет теоремасын қолдану;



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Виет теоремасын біледі.

Басым көпшілігі: Виет теоремасын қолданып есептер шығарады.

Кейбір оқушылар:Күрделі есептер шешуде виет теоремасы арқылы теңдеудің түбірін табу формулаларын тиімді қолданады, саралайды, қорытады.

Бағалау критерийі

Квадрат теңдеудің түбірлерін анықтау үшін Виет теоремасын қолдана алады

Виет теоремасына кері теореманы қолданып, берілген түбірлері бойынша квадрат теңдеу құра алады

Тиімді есептеулерде квадрат теңдеулердің түрлерін түсіндіре алады;

Квадраттық теңделердің анықтамасының көмегімен түбірін табу формулаларын түсіндіре алады




Тілдік мақсаттар


Бөлім бойынша лексика және терминология

Квадраттық теңдеу, бірінші коэффициент, екінші коэффициент, бос мүше, келтірілген квадраттық теңдеу, толымсыз квадраттық теңдеу, Виет теоремасы.



Құндылықтарға баулу



Достық, адамгершілік қасиеттерін негізге ала отырып, оқушының оңтайлы білім алуы үшін ынтымақтастық орта қалыптасады.

Пәнаралық

байланыс

Жаратылыстану

Алдыңғы білім


Квадрат түбірлері. Толымсыз квадрат теңдеу




Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы
5 минут

Сабақтың ортасы

(30 минут)


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасып, түгендеу.

« Досыма хат» әдісі арқылы оқушығыларды сабаққа дайындап, сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру негізінде жүргізіледі.

«Ыстық орындық » әдісі арқылы өткен тақырыпты қайталау жүргізіледі.

Сұрақтар қойылады:

1.Квадрат теңдеу дегеніміз не?

2.Квадрат теңдеудің қандай түрлері бар?

3.Қандай жағдайда теңдеулің түбірі болмайды?

4.Қандай жағдайда бір ғана түбірі болады?

5.Қандай жағдайда екі түбірі болады?

6.Дискриминантты табу формаласын айт?

Үй тапсырмасы тексеріледі.

«Мозайка» әдісі бойынша топқа бөлу жүргізіледі

( қиындылардан квадрат үшмүшені құрастыру арқылы оқушылар екі топқа бөлінеді )


«Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабақты оқушылар тақырыпты өздері ашады.Ол үшін әр топқа мынадай тапсырма беріледі: екі топқа х2-4х+3=0 теңдеуінің түбірін табыңдар;

І топ Осы екі түбірін қосыңдар

ІІ топ Осы екі түбірді көбейтіңдер

Не байқап отырсыңдар,сендердің жауаптарыңды квадрат үшмүшедегі екінші коэффициент және бос мүшемен салыстырыңдар



Осы жерде қосқан кезде қарама-қарсы таңбамен екінші мүшесі,көбейткен кезде бос мүшесі шығатынын байқайды.

Теорема 1.(Виет теоремасы). Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама-қарсы таңбамен алынған оның екінші коеффициентіне тең, ал түбірлерінің көбейтіндісі бос мүшесіне тең:




1-мысал:-7х+12 = 0D = 49-4*12= 1 болғандықтан, оның түбірлері = =3

= =4

Ал жалпы квадрат теңдеу: +bх+c = 0 болғандықтан келтіру үшін а-ға бөліп жібереміз сонда жалпы квадрат теңдеу мына түрге келеді: +х+ = 0





Теорема 2. (Керітеорема).Егерболса, ондасандары+рх+q = 0 теңдеуініңтүбірлеріболады.

2-мысал:+2х-15 = 0 Виет теоремасына кері тереманы қолданып шешейік

3+(-5) = -2 және 3*(-5) = -15 болғандықтан 2 теорема бойынша сандары осы теңдеудің түбірлері болады

3- мысал:Түбірлері 2 және 7 болатын квадрат теңдеудіқұрукерек.

Виет теоремасыбойыншабұлтеңдеуді :-(2+7)х + 2*7 = 0 былай жазамыз немесе - 9х +14 = 0 түрінде жазамыз.



Теорема 3. 1)Егер+bх+c = 0 квадрат теңдеуі үшін + b + c = 0 теңдігі орындалса,онда сандары осы теңдеудің түбірлері болады.

2) Егерb + c = 0теңдігі орындалса, онда сандары осы теңдеудің түбірлері болады.

Мысал: 77-13+6=0 онда

9 9-20+11=0 онда



Топтық жұмыс

Кестені толтыр

І топ

Теңдеу

Түбірлерініңқосындысы

Түбірлерініңкөбейтіндісі

Түбірлерініңтаңбасы

х2+5х-6=0










х2 -х-6=0










х2 -21х-46=0










ІІ топ

Теңдеу

Түбірлерініңқосындысы

Түбірлерініңкөбейтіндісі

Түбірлерініңтаңбасы

х2 -3х+2=0










х2 -8х+20=0










х2 -9х+18=0









Дескриптор:

- Виет теоремасының көмегімен квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысын табады;

- Виет теоремасының көмегімен квадрат теңдеудің түбірлерінің көбейтіндісін табады;



- Виет теоремасының көмегімен квадрат теңдеудің түбірлерінің таңбаларын анықтайды.

«INSERT» әдісі арқылы тақырыпты жинақтап, алған теориялық білімдерін практикада жүзеге асыру негізінде есептер шығарады.

1.Тапсырма: Теңдеуді Виет теоремасын қолданып шешіңдер.



Жауабы: (5;5) Жауабы (-3;-3)

2.Тапсырма: Түбірлердің қосындысы мен көбейтіндісін табыңдар.

а)(2;4);б)(4;5); в) (6;-5)

а) (-6;2); б) (5;1); в) (-3;1)
Дескриптор:

- квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысын табады;

- квадрат теңдеудің түбірлерінің көбейтіндісін табады;
Оқулықпен жұмыс:

№ 292 Виет теоремасына кері теореманы қолданып, теңдеулердің түбірлерін табыңдар.

1)шешуі: 2+3=5; 2*3=6

2)шешуі: -1+(-3)= -4; -1*(-3)=3

3) шешуі: 6+8=14; 6*8=48

4) шешуі: -1+3=2; -1*3=-3

№ 294 Түбірлері бойынша квадрат теңдеу құрыңдар.

-7 және -2

-3,4 және 6

және 2

8 және -3


№ 296 Теңдеудің түбірін 3- теореманы қолданып анықтаңдар

-13х+10 = 0жауабы: = 1 =

+12х+7 = 0 жауабы: = -1 =
Дескриптор

  • Квадраттық тендеуді шешеді;

  • Виет теоремасын қолданады;


Сараланған тапсырмалар

Сәйкестендіру тестін орындау:



Теңдеу




Түбірі

х 2 -8х+7=0




-5 және -2

х 2 -2х-8=0




3 және -4

х 2 +10х+14=0




7 және 1

х 2 +х-12=0




4 және -2



8сынып оқулығы

Алгебра.

Квадрат теңдеулер жазылған қима қағаздар


Тапсырма жазылған парақшалар

Алгебра,


8 сынып

Стикер қолданады




Сабақтың соңы

5 минут



Кері байланыс

«Жетістік баспалдағы» әдісі негізінде оқушылар өз білімдерін бағалайды.


Барлығын түсіндім-жоғары баспалдақ

Енді түсініп келемін-ортаңғы баспалдақ

Түсінбедім -төменгі баспалдақ

Үйге тапсырма: оқулықтан есеп.

Кері байланыс парақшаларын толтырады



Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?



Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




«Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылардың алдына проблема қойылады «INSERT» әдісі арқылы тақырыпты жинақтап, алған теориялық білімдерін практикада жүзеге асыру негізінде есептер шығарады.



Кері байланыс

«Жетістік баспалдағы» әдісі негізінде оқушылар өз білімдерін бағалайды.




Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақтау интербелсенді тақтаны қолданған кезде қауіпсіздік ережелерін сақтайды.


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрысқойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақытты қкезеңдер ісақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Бұл бөлімді сабақ туралы өзпікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет