Әдебиеттік оқу Тақырыбы: Көксерек. Мұхтар Әуезов. (повестен үзінді) Мақсаты



Дата23.08.2017
өлшемі29,75 Kb.
#24963
Әдебиеттік оқу

Тақырыбы:

Көксерек. Мұхтар Әуезов. (повестен үзінді)


Мақсаты: 

  1. Оқушыларды Мұхтар Әуезовтың «Көксерек» атты повестен үзіндісімен таныстыру, үзіндінің өзекті түйінін ашуға жағдай жасау;

  2. Өз бетінше шығармашылықпен жұмыс істеуге баули отырып, байланыстырып сөйлеуін, шығармашылық ойлауын дамыту. 

Түрі: Ашық сабақ. 

Әдісі:Сұрақ-жауап, талдау, іздену. 

Көрнекілігі: Суреттер, слайд, кесте, тақта т.б

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік.

Қолын қысыңыз

Арқасынан қағыңыз

Күлімсіреңіз

Қол бұлғаңыз

Көзіңізді қысыңыз

Қол ұстасып 3 рет секіріңіз

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:

ІІ бөлім


Жоқшылық

Әкені күтуі

Олжалы әке

ІІІ. Үй тапсырмасын пысықтау: 

Жедел жауап

“Қансонар” дегенді қалай түсінесің?

Аң-аулау уақытын өткізу

Әңгіме неліктен “Алғашқы көмек” деп аталған?

Әкесіне алғаш көмектесуі.



ІҮ. Мақсат қою кезеңі: 

1.Сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.

2.Жаңа сабаққа даярлық.

-Балалар, сендер «Көксерек» атты киноны көрдіңдер ме?

-Онда не жайлы еді?

-Мұхтар Әуезов кім?

-Өткен тарауда оның қандай әңгімесімен танысып едік?

Ү. Жаңа сабақ: 

Бейне жазба көрсету

-Мына «Бөлтірікті қанша асырасаң да, орманға қарап ұлиды» деген мақалды қалай түсінесің?

Ол үшін Мұхтар Әуезовтың «Көксерек» атты повесіндегі Құрмаштың өмірімен таныссақ, осы әңгіменің түйінін табамыз. 



Оқулықпен жұмыс. 

  • Іштей, жалғастырып тізбектей оқу.

  • Әңгімеге композициялық талдау

  • Оқиғаның басталуы
    Байланысы
    Дамуы
    Шарықтау шегі
    Шешімі

ҮІ.Түсінгендерін тексеру:

*  Ауыл иттерінің Көксеректі жек көретіні туралы жазылған жерді тауып оқы.

* Көксеректің ашқарақтығын суреттейтін тұсты тауып оқы.

Дәптермен жұмыс

*Әңгімені мұқият оқып, мына үлгілік кесте бойынша Көксерекке сипаттама бер. 



Көксеректің күшік кезі 

Көксеректің көк шолақ қасқыр болған кезі 

Жүні – үрпиіп ,үдірейіп

Езуі – ыржитады

Бойы – үлкен емес 


Жота жүні – үрпиіп

Көзі – жасылданып

Азуы – ақситып ашып, тістерін көрсетіп 


Әңгімедегі басты кейіпкер кім деп ойлайсың?

-Көксерек туралы ауыл адамдары қандай пікірлер айтты?

- Көксерек «ұрлық пен адал астың айырмасы не екенін ұға алмады» дегенді қалай түсінесің? 

Көксерек

Түз тазысы, долы, жасыл көз, жорытушы, көкжал, қомағай, ызықор, жыртқыш.

ҮІІ. Қорыту. 

Әңгіме аты

Авторы

Кейіпкерлері

Әңгіме немен аяқталды деп ойлайсың? 
ҮІІІ. Үйге тапсырма: 

1. Түсініп оқу, әңгімелеу. Әссе жазу.



Бағалау



Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет