Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі



Дата17.02.2017
өлшемі153,16 Kb.
#9658
түріСабақ
Қысқа мерзімді жоспар Пән мұғалімі: Уразова Эльнара Еркиновна


Күні: 06.05.2014 ж

Пәні: География

Класы 6 «А»

Тақырыбы:

Дүние жүзінің саяси картасындағы мемлекеттер. Қазақстан әлем картасында

Мақсаты


Оқушыларға дүниежүзінің саяси картасындағы мемлекеттер туралы түсінік беру, сөз қорларын арттыру, сыни ойлауға, бағалай білуді үйрету


Күтілетін нәтиже

Оқушылар мәтінге талдай жасай алады, өз ойларын жеткізе біледі, өзара ынтымақтастық қалыптасады, топта пікірлесіп, ортақ шешімге келуге дағдыланады, сұрақ қоя біледі, білімге құшарлығы артады, бірін-бірі бағалай алады

Түйінді идеялар (кілтті сөздер)




Сабақ кезеңдері:

Сабақ барысы

Бағалау

ресурстар

  1. Кіріспе




  1. Амандасу. «Мен өмірді сүйемін, себебі...» деп аяқталмаған сөзді аяқталуға нұсқау бере отырып, (топқа ынтымақтастық қарым-қатынас орнатуға ықпал ету)




  1. Оқушыларды топқа бөлу. Дүние жүзінің саяси картасындағы мемлекеттер атымен топқа бөлу. (өлең ырғағы арқылы үш елдің биін нақышына келтіріп билеу)

  1. Қазақстан

  2. Грузия

  3. Қытай

Топтан көшбасшы сайлап алу


  1. Үй тапсырмасын сұрау.

«Ыстық орындық » әдісімен «Жер бетіндегі халықтар және нәсілдер» тақырыбына әр топтан өз қалаулары бойынша оқушылар шығады да, сұрақтарға жауап береді.

  1. Халықтың ұдайы өсуінің заңдылықтары туралы зерттейтін ғылым? (демография)

  2. «Демографиялық саясат» туралы ұғым?

  3. Дүниежүзіндегі халқы ең көп елдер? Қытай (1 млрд.300 млн.), Үндістан (1 млрд.-тан астам)

  4. Адамзат өздерінің сыртқы келбетінің ерекшеліктеріне қарай неше нәсілге бөлінеді? (3-ке, 1) еуропоидтық, 2) монголоидтық, 3) негроидтық нәсілдер)

  5. Негроидтық нәсілге сипаттама беру? ( терісі қара, мұрны жалпақ, ерні қалың, шашы бұйра, жақ сүйегі біршама шығыңқы) Африка мен Аустралияда елдерінде тараған.

  6. Монғолоидтық нәсілге сипаттама?( терісі сары, шашы салалы, қайратты, жақ сүйегі шығыңқы, мұрыны тәмпіш, беті жалпа, көзі қоңыр, және қиғаш) Азия мен Американың үндістерінде тараған)

  7. Еуропоидтық нәсілге? (терісі ақ, қыр мұрынды, ерні жұқа, шашы толқынды немесе жатық болып келеді). Еуропамен Оңтүстік және Оңтүстік-Батыс Азияның халқы жатады)

  8. Қазақтар қандай нәсілдерге жатады? ( монғолоидтық)

  9. XXI ғ. Жердегі халықтың өсу қарқыны қандай болады деп ойлайсыңдар? (Ғылыми болжамға бойынша Жердегі халық саны 2025 ж. 8 млрд. Адамға дейін өседі)

  10. Еуропоидтық нәсілдерді картадан көрсетіңіздер? ( Ресей, Германия, Ұлыбритания, Франция)




үш шапалақ

ым-ишара



қима қағаздан жасалынған елдер арқылы

интербелсенді тақта



  1. Тұсаукесер

  1. Қызығушылық пен назарға қол жеткізу.

Дүние жүзінің саяси картасындағы мемлекеттер. Қазақстан әлем картасында туралы бейнебаян көрсетіледі






интерактивті тақтадан видео таныстырылым

  1. Негізгі бөлім

  1. Оқулықпен жұмыс. «ЖИГСО» әдісі бойынша берілген мәтінді алдымен жұппен, кейін топпен талдайды, басқа топпен ауысып түсіндіреді.

1 –ші топқа: Саяси картасы туралы ұғым

2-ші топқа: Дүние жүзіндегі мемлекеттер

3-ші топқа: Қазақстан әлем картасында



  1. Сергіту сәті. «Би терапиясы»



  1. Сарамандық жұмыс.

  1. Қазақстанның шекараларын жүргізіп, көрші мемлекеттердің аттарын жазыңдар. Облыстардың шекараларын және аттарын белгілеңдер. Еліміздегі ірі қалалароды түсіріңдер

  2. Қазақстан мемлекетіндегі ұлт өкілдері туралы қысқаша мағұлмат?

От шашу

екі жұлдыз, біртілек



Ә. Бірмаамбетова, К. Мамырова

6 класс «Физикалық география» Алматы «Атамұра» 2011 ж

Кескін карта, дәптер


  1. Қорытынды

  1. «Формативті тест» арқылы қорытындылау.

  1. Қазақстанның жер көлемі?

А) 2,7 млн. км2 Б) 2,8 млн. км2 С) 2,9 млн. км2 Д) 2,6 млн. км2

  1. Қазақстан жер көлемі жөнінен ТМД елдерінің ішінен нешінші орында?

А) 3- орын Б) 4-орын С) 2-орын Д) 5-орын


  1. Қазақстан неше елмен шектеседі?

А) 3 Б) 4 С) 2 Д) 5

4. Елдің астанасы Алматыдан Ақмола қаласына қашан көшірілді?

А) 1997 ж .10 желтоқсанда Б) А) 1997 ж .9 желтоқсанда С) А) 1997 ж .5 желтоқсанда Д) А) 1997 ж .6 желтоқсанда

5. Қазақстан мемлекетінде қанша ұлт өкілдері шоғырланған?



А) 130 Б) 150 С) 160 Д) 165

6. Әкімшілік аумақтың бөлінуі жөнінен еліміз неше облыстан тұрады?
А) 14 Б) 12 С) 10 Д) 9


үш шапалақ

жіп көмегімен жұмыс

Қосымша оқу

Үйге тапсырма

§52 Дүние жүзінің саяси картасындағы мемлекеттер. Қазақстан әлем картасында.

Рефлексия


«Бағдаршам» оқушылар қолдарына берілген қағазға жазып, үш түсті бағдаршам көзінің қалауына жабыстырады.

  1. Қызыл: «Сабақ менің көңілімнен шықты. Мен өзіме көп пайдалы нәрсе алдым. Мен сізді де, сабақты да толық түсіндім.Өзіме тиісті баға алдым» дегенді білдіреді.

  2. Сары: «Сабақ қызық болды. Мен оған белсенді қатыстым. Белгілі бір деңгейде маған сабақ түсінікті. Мен сабақта өзімді жайлы сезіндім».

  3. Жасыл: «Сен үшін сабақтан еш пайда болған жоқ. Түсінгенде жоқпын. Сабақта сұрақтарға жауапта айта алмадым. Мен сабақта өзімді жайсыз сезіндім»

- түсінбедім
-түсінуді толық қажет етемін

- түсіндім


Не сәтті өтті?

Нені дамыта аласыз?




Не сәтсіз өтті?

Нені өзгерткіңіз келеді?




Каталог: 2014
2014 -> Сәлім меңдібаев армысың, алтын таң! Журналист жазбалары Қостанай – 2013 ж
2014 -> Хромтау қаласы №6 Хромтау гимназиясының бастауыш сынып мұғалімі Кысырауова Шынар Андебековнаның
2014 -> Қазақ тілі мен латын тілі кафедрасы Қазақ Әдебиеті пәні бойынша әдістемелік өҢдеу мамандығы: Фельдшер Мейірбике ісі Стамотология Курс: І семестрі: ІІ
2014 -> Сабақ тақырыбы: Қазақстандықтардың Мәскеу,Ленинград,Сталинград шайқастарына қатысуы. Сабақтың мақсаты
2014 -> Қазақстан республикасы білім және ғылым министрлігі
2014 -> Сабақ №3 Мәртөк орта мектебінің қазақ тілі және әдебиеті
2014 -> Жақсыбай Мусаев шығармашылығы және көркемдік Зерттеуші оқушы: Мұратбаева Назерке
2014 -> Сабақ Тақырыбы: Қазақ жеріне терме,жырлары кеңінен тараған ақын Әбубәкір Кердері Боранқұлұлының "Досқа насихат"термесі
2014 -> Тақырыбы: Ақындықты арман еткен жерлес Талапбай Ұзақбаев
2014 -> Сабақтың тақырыбы : Жетім. М.Әуезов Сабақтың мақсаттары


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет