Жамбыл ауданы Благовещенка селосы “Благовещенка жалпы орта білім беру мектебі” кмм химия-биология пәні мұғалімі



Дата21.06.2017
өлшемі13,33 Kb.
#19459

  • Солтүстік Қазақстан облысы
  • Жамбыл ауданы Благовещенка селосы
  • “Благовещенка жалпы орта білім беру мектебі” КММ
  • химия-биология пәні мұғалімі
  • Қуанышбаева Гульзада Камбаровна
  • Еңбек өтілі 14 жыл
  • Санаты: І

  • Сабақтың тақырыбы:
  • Қышқылдар, жіктелуі , алынуы, физикалық қасиеттері,қолданылуы .
  • 8-сынып химия

  • Сабақтың мақсаты: қышқылдарға анықтама бере отырып, олардың жіктелуі, қасиеттері және қайда қолданылуын оқып-үйрену.
  • Сабақтың міндеттері
  • а/ білімділік: қышқылдардың формулаларын құрастыра білу; қышқылдарды номенклатурасы бойынша атай білу; қышқылдарды жіктей білу; алынуы бойынша химиялық теңдеулер құрастыру.
  • ә/ дамытушылық: сабақ барысында проблемалық ситуацияларды шешу қабілетін дамыту; шығармашылық ойлау,бақылау, есте сақтау қабілетін дамыту.
  • б/ тәрбиелік: сабақтың өзгеше түрі арқылы пәнге деген қызығушылығын арттыру.

Сабақтың әдісі : аралас

  • Сабақтың әдісі : аралас
  • Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, компьютер, флипчарттар, қышқылдар кестесі, оқыту техникасының әдістері ( морфологиялық карта, Блум таксономиясы, кластер, өрмекші, балық сүйегі)
  • Сабақтың мазмұны:
  • 1. Анықтама
  • 2. Жіктелуі
  • 3. Алыну жолдары
  • 4. Физикалық қасиеттері
  • 5. Қолданылуы

Білім морфологиялық картасы

  • Білім морфологиялық картасы
  • № Сабақтың өмірге керек Басқа пәндерде Берілген пәндегі Жалпы ой-
  • тақырыбы ақпарат кездесетін ақпаратты әрі қарай өрісті
  • ақпарат дамытуға мүмкіндік кеңейтетін
  • беретін ақпарат ақпарат
  • 43 Қышқылдар, медицинада экология ҰБТ Қышқылды
  • жіктелуі, алынуы, асқазанда (НСІ) биология 9,10,11 сыныптарда жаңбыр
  • физикалық қасиет- тамақ өндірісі география карбон, нуклеин, туралы
  • тері, қолданылуы. өнеркәсібінде физика сірке қышқылдары ақпарат
  • тұрмыста, жинау
  • ылғал тартқыш Қазақстандағы
  • қасиеті бар, қышқылдар
  • техникада өндірісі туралы
  • презентация

  • Блум таксономиясы
  • 1. Білім
  • а/ Қышқылдар дегеніміз ...
  • ә/ Қышқылдар қалай жіктеледі?
  • (схема бойынша көрсетіңдер)
  • б/ Қышқылдардың алыну тәсілдерін реакция теңдеулері арқылы көрсетіңдер.
  • в/ Индикаторлар дегеніміз не? Олардың қышқылдарға әсері қандай?
  • г/ Қышқылдардың қолдану салаларын атаңдар.

Қышқылдар - сутек атомы және қышқыл қалдықтарынан тұратын күрделі заттар.

  • Қышқылдар - сутек атомы және қышқыл қалдықтарынан тұратын күрделі заттар.
  • ҚЫШҚЫЛ
  • ОТТЕКСІЗ
  • ОТТЕКТІ
  • Бірнегізді
  • Екінегізді
  • Үшнегізді
  • мысалдар
  • HCl; HBr
  • H2S
  • Мыс
  • алдар
  • HNO3; HNO2
  • H2CO3; H2SO4
  • H3PO4; H3BO3
  • Қышқылдардың жіктелуі
  • ОТТЕКСІЗ
  • HF,HCl,
  • HBr,HI H2S
  • 1. ОТТЕГІ АТОМЫНА БАЙЛАНЫСТЫ:
  • ОТТЕКТІ
  • HNO3 ,H2SO4
  • H2CO3,H3PO4
  • ҚЫШҚЫЛДАР
  • 2. Сутегі атомына байланысты.
  • Қышқылдар
  • Бір негізді
  • HCl
  • HNO3
  • Екі негізді
  • H2S
  • H2SO4
  • Үш негізді
  • H3PO4
  • 1.Әрбір жасалатын жұмыстың барысымен танысу.
  • 2.Тәжірибеге қажетті заттарды аз мөлшерде қолдану.
  • 3.Қышқылдармен жұмыс жасағанда сақ болу,газ күйіндегі
  • заттардың иісін алыстан желпу арқылы сезу.
  • 4.Реактиві бар ыдыстың ауызына үңілмей,жанынан қарау.
  • 5.Қышқылдармен жұмыс жасағанда денеге немесе киімге
  • тигенде дереу сумен жуу.
  • ОРГАНИКАЛЫҚ ҚЫШҚЫЛДАР:
  • ЛИМОН, АЛМА, СІРКЕ, ҚҰМЫРСҚА ҚЫШҚЫЛДАРЫ.
  • Қарын сөлінде ақуыздарды ыдырататын тұз қышқылы болады.
  • Сүт қышқылы адамдарда қимыл-қозғалыс кезінде бұлшық еттерде пайда болады.
  • Аскорбиновая,
  • ацетил-
  • салициловая
  • Т.б
  • SO2+H2O=H2SO3
  • 3. АТМОСФЕРАДАҒЫ ҚЫШҚЫЛ ЖАҢБЫРДЫҢ ПАЙДА БОЛУЫ:

2. Түсіну

  • 2. Түсіну
  • а/ Берілген заттардың ішінен қышқылдарды теріп жазыңдар:
  • HCl, H2SO4, KOH, CuSO4 , H2CO3, NaCl, H2SiO3
  • ә/ Сәйкестендіру кестесі.
  • Қышқылдарды сәйкестендір.
  • HCl фосфор қышқылы
  • H2SО4 көмір қышқылы
  • Н3РО4 тұз қышқылы
  • Н2СО3 күкірт қышқылы

  • 3. Қолдану
  • а/ Мына қышқылдардың салыстырмалы молекулалық массаларын есептеп, өсу ретімен орналыстырыңдар ( диаграмма құрыңдар)
  • HCl , H2SО4 , Н3РО4 , Н2СО3
  • ә/ Қышқылдардың оттек бойынша жіктелуін өрмекші әдісімен көрсет

б/ Балық сүйегі "Фишбоун" әдісі арқылы қышқылдардың сутекті жіктелуін талда

  • б/ Балық сүйегі "Фишбоун" әдісі арқылы қышқылдардың сутекті жіктелуін талда
  • Қышқылдар бірнегізді екінегізді үшнегізді анықтама

4. Анализ

  • 4. Анализ
  • а/ Мына қышқылдардың салыстырмалы атомдық массаларын есептеңдер:
  • тұз қышқылы, азот қышқылы, көмір қышқылы
  • 5. Синтез
  • а/ 0,75 моль күкірт қышқылының массасын есептеңдер.
  • 6. Бағалау
  • а/ Қышқылдармен жұмыс істегенде қандай қауіпсіздік ережесін сақтау керек.
  • Үйге тапсырма:
  • §47 Қышқылдардың жіктелуі,алынуы,
  • физикалық қасиеттері.

Каталог: 2017
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Аңыз әңгімелер «Асан қайғының жерұйықты іздеуі»
2017 -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин әңгімелері
2017 -> Сабақтың тақырыбы Мен не үйрендім? Сабақ негізделген оқу мақсаты
2017 -> Сабақтың тақырыбы : Жылқы. С. Мұқанов
2017 -> Сабақтарында «мнемотехника»әдісін пайдалану. №48 «Ақ көгершін»
2017 -> Оқушыны іздендіру жолы – шығармашылық
2017 -> Сабақтың тақырыбы Менің отбасым. І дыбысы мен әрпі
2017 -> Әңгіме шебері Ы. Алтынсарин
2017 -> Сабақтардың барлық түрін өткізуде жоғары әдістемелік деңгейін қамтамасыз ету
2017 -> Б.Қ. Абдыкаимова №56 «Береке» балабақшасы тәрбиеші Астана қаласы


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет