Сабақ №40 Күні 16. 10. 2015ж Тақырыбы: Рационал сандар Сабақтың мақсаты



Дата25.08.2017
өлшемі103,25 Kb.
#27435
түріСабақ
Ө.Жолдасбеков атындағы №50 орта мектебі

Ашық сабақ


Тақырыбы Рационал сандар
Сыныбы 6 «А»
Пәні математика

Пән мұғалімі Урисбаева Ж.А.

Тараз қаласы
Сабақ №40 Күні 16.10.2015ж

Тақырыбы: Рационал сандар

Сабақтың мақсаты:

Білімділік оқушылардың қарама-қарсы сандар, бүтін және рационал сандар

туралы біліктілігін арттыру.



Дамытушылық таңбалар ережесін пайдаланып, өз бетімен қорытынды шығару, ойларын

ашық айту, ойлау, есте сақтау, тапқырлық қабілеттерін  дамыту.



Тәрбиелік оқушыларды ұқыптылыққа, дәлдікке, математикалық сауаттылыққа

тәрбиелеу.



Сабақтың типі жаңа білім беру

Сабақтың түрі аралас

Оқытудың әдістері сұрақ-жауап, жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс

Көрнекілігі слайдтар, электронды оқулық

Құрал – жабдық: ақ бет, дәптер, қалам, маркер

Стратегиялар:  «Ассоциация»,  «Семантикалық карта»,  «Араласқан есептар»

Сабақтың жоспары: 1. Ұйымдастыру кезеңі

2. Үй тапсырмасын сұрау

3. Қызығушылықты ояту

4. Мағынаны ашу

5. Талдау кезеңі

6. Ой толғаныс. Есептер шығару

7. Сергіту бөлімі

8. Қорытынды бөлім

9. Оқушылардың  білімдерін  бағалау

10. Үйге тапсырма беру
Сабақтың барысы:

 1. Ұйымдастыру  (зейіндерін сабаққа аудару,топтарға бөлу)



2. Үй тапсырмасын сұрау.

323. Есептеңдер



Б. (17-8,5:3,4)*0,6=8,7;

Т. (5,43,6-1,3)*8,5=1,7;

О. (1,8*3,4+0,88):0,35=20;

А. (9,6*0,4-1,24):1,3=2;

Р. (4,9+8,4:5,6):1,6=4;

И. (2,8*3,5-7,4):0,8=3;



20

4

8,7

3

1,7

2

О

Р

Б

И

Т

А

326. Таңбалар ережесін пайдаланып, жақшаны ашыңдар.



  1. X=+(-1,9)=-1,9;

  2. X=-(+0,75)=-0,75;

  3. X=+(+=;

  4. X=-(-2)=2;

  5. X=-(+=;

  6. X=+(-1)=-1;

3. Қызығушылықты ояту

«Ассоциация» стратегиясы арқылы әр топ берілген тақырыптарды ашып, қорғайды.

1.Қарама-қарсы сандар, мысал келтіру.


2. Оң және теріс сандар, мысал келтіру.
3. Бүтін сандар, мысал келтіру.

4. Мағынаны ашу.

қатынасы түрінде жазуға болатын сандар рационал сандар жиынын құрайды, мұндағы, m€Z, n€N.

Демек, рационал сандар жиынына бүтін сандар, оң және теріс бөлшектер енеді.

Мысалы, 7; -9; 0,3; -0,19 – рационал сандар.

Кез келген рационал санды бүтін санның натурал санға қатынасы түрінде жазуға болады.



7 = ; -9 = ; 0,3=; -0,19 = - ;


Q




Z

N

Рационал сандар жиыны Q әрпімен белгіленеді.


«Білу тапсырмалары»


1.    Бүтін сандарды есіңе түсір.
2.    Оқулықтан рационал сандар жиыны ережесін тауып оқы.
3.    Рационал сандардың бөлшек түрінде қалай жазылатын тұжырымда.
Жеке жұмыс

№324


-30; 15; 5; 9; -27; 13; -9; 30; 4; -0,2; 0; 27; -13; рационал сандарынан

1) бүтін оң сандарды;

2) қарама-қарсы сандарды;

3) бүтін теріс сандарды теріп жазыңдар.




  1. Бүтін оң сандар: 15; 5; 9; 13; 30; 4;

  2. Қарама-қарсы сандар: -30 және 30; 9 және -9; -27 және 27; 13 және -13;

  3. Бүтін теріс сандар: -30; -27; -9; -13;


Жұптық жұмыс

228. Берілген сандарға қарама-қарсы сандарды және кері сандарды жазып, кестені толтырыңдар.



Берілген сандар

8



0,35



1,25

18

Қарама-қарсы сандар

-8



-0,35



-1,25

-18

Кері сандар



4









334. Теңдеуді шешіңдер



1) -x+4,5=7

-x=7-4,5


-x=2,5

X=-2,5


-(-2,5)+4,5=7

2) –y+3,9=6

-y=6-3,9


-y=2,1

Y=-2,1


-(-2,1)+3,9=6

3) –m+2=4

-m=4-2

-m=1

M=-1

-(–1)+2=4


4) –n+5=7,4

-n=7,4-5


-n=2,4

N=-2,4


-(-2,4)+5=7,4

5) –k+9=10,2

-k=10,2-9

-k=1,2

K=-1,2


-(-1,2)+9=10,2

6) –p+5=8

-p=8-5

-p=2

P= -2

-(-2)+ 5=8



5. Талдау кезеңі





Қарама-қарсы сандар

Натурал сандар

Ұқсастығы

Оң сандар бар

Оң сандар бар

Айырмашылығы

Теріс сандардан және бөлшек сандардан тұрады

Тек қана бүтін оң сандардан тұрады


6. Сергіту сәті

Логикалық жаттығу.



  1. Жыл он екі айдың ішінде 30 және 31 сандары ауысып отырады. Ал 28 және 29 сандары қай айда кездеседі?

  2. Қосарланып жегілген ат-арбамен Самат 8 шақырым жол жүрді. Оның әр аты неше шақырым жол жүрді?

3.Егер 3 тышқан 3 жаңғақты 3 минутта жессе, 100 тышқан

100 жаңғақты неше минутта жейді?



7.  Ой толғаныс кезеңі

«Семантикалық карта»









6; -6

15

-12,8

-5



25,5

Оң сандар

+







+










+

Теріс сандар




+







+

+







Қарама-қарсы сандар







+










+




Бүтін сандар







+

+




+









8. Қорытынды бөлім.

Қай тұжырымдама тура:

  1. Кез келген натурал сан – бүтін сандар жиынының элементі;

  2. Кез келген бүтін сан – натурал сандар жиынының элементі;

  3. Кез келген рационал сан бүтін сандар жиынына тиісті;

  4. Кез келген бүтін сан рационал сандар жиынына тиісті;

  5. 0 саны рационал сандар жиынына тиісті?


9. Үйге тапсырма: № 332, 335.

10. Өтілген  сабақ бойынша  оқушылардың  білімдерін  бағалау.
Каталог: uploads -> doc -> 00e9
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
00e9 -> Сабақтың міндеті: Ұстаздың әрі маман, әрі оқушыға дос, жанашыр, ақылшы екендігі туралы түсінік беру
00e9 -> Қазақ ертегілері ертегі – фольклордың негізгі жанрларының бірі. Ертегі
00e9 -> Сабақтың тақырыбы. «Табиғат байлығы» Ән: «Қазақ елі осылай»


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет