Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызту



Дата21.07.2017
өлшемі48,67 Kb.
#21554
түріСабақ
10.04.2017 ж. 7 сынып. Қазақ әдебиеті

Тақырыбы: Жұбан Молдағалиев. «Мен – қазақпын» поэмасы

Мақсаты: Жұбан Молдағалиевтің өмірі мен шығармашылығынан және «Мен – қазақпын » поэмасынан ақпарат беру, оқушыларды адамгершілікке, отансүйгіштікке тәрбиелеу ,оқушылардың өз ойын 7-8сөйлеммен жеткізе білуге дағдыландыру;

Оқушылардың логикалық ойлау дәрежесін және сын тұрғысынан ойлау қабілетін жетілдіру;

Тақырып негізінде диалог құрастыруға жаттықтыру.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызту (бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді - 2 минут)

«Қазақ әдебиеті сабағында»

Алдарыңда өзіндік бағалау парақтары жатыр. Берілген бағалау парақтарына әр жұмыс түрінен кейін өздеріне баға

қойып отырады. Парақтың аяғына аты – жөндерін жазып қоюды оқушылардың естеріне салу.



Бағалау парақтары

ІІ. Өткен сабақты сұрау: «Доктор Дарханов»

ІІІ. Жаңа сабақ: Жұбан Молдағалиев. «Мен – қазақпын» поэмасы

Жұбан Молдағалиев. «Мен – қазақпын» поэмасы






Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті


Бағалау


ІV. Жаңа сөздермен жұмыс.

V.Жинақтау.

Сабақ мақсатын айту: Жұбан Молдағалиевтің өмірі мен шығармашылығынан және «Мен – қазақпын » поэмасынан ақпарат беру, оқушыларды адамгершілікке, отансүйгіштікке тәрбиелеу ,оқушылардың өз ойын 7-8сөйлеммен жеткізе білуге дағдыландыру.

Жұбан Молдағалиев. «Мен – қазақпын» поэмасы

1. Жұбан Молдағалиевтің туып-өскен жері

2. Балалық шағы

3. Ұлы Отан соғысы жылдары

4. Атқарған қызметтері

5. Шығармаларының тақырыптары:

- еліміздің өткені мен бүгіні

- махаббат пен ерлік

- Отан тақырыбы:

- жастық пен достық

- табиғат

- туған жер

- «Жыр туралы» поэмасында татар халқының ақыны, батыр Мұса Жәлелдің ерлігін баяндайды.

- «Сағындым, Жайық»өлеңінде туған жерге деген ыстық ықыласы баяндалады.

- «Абзал ана» өлеңі ана тақырыбына жазылған.

- аудармалары: ақынның шығармалары ағылшын, неміс,француз, поляк,испан, венгр,араб, моңғол, словак тілдеріне аударылған

6. Ақынның марапаттары: «Кісен ашқан»поэмасы үшін Қазақ КСР-нің Мемлекеттік сыйлығы, «Қыран дала», «Сел» поэмалары үшін КСРО Мемлекеттік сыйлығы және КСРО Қорғаныс министрлігі сыйлығы мен А.Фадеев атындағы алтын медальдің иегері.

7. «Мен – қазақпын» поэмасында қазақ халқының тыныс -тіршілігі баяндалады.Қазақ ұлтына тән ерекшеліктер мен ұлттық дүниетанымын шынайы бейнелеген.Поэмада қазақ халқының барлық өткен өмірі бірінен соң бірі баяндалады. Қазақ халқы мың өліп, мың тірілді, жылағанда күн тұтылып, қуанғанда күлкіден түн түрілген. Мен – қазақпын ажалсыз анамын, даланы да құрсағыма сыйдырдым . Жігітпін, шарықтап қыран боламын, сайтан қызбын, сұлумын, өмірді сүйемін, батырмен де шайқасқа түсе аламын.Кімнен туғаны туралы сұрақ қояды. Оған өзі жауап береді.Гүннен тудым деп жауап қайтарады. Жаза алмағанын, хат білмегенін жасырмайды. Олар Сократты да, Гомерді де білмеген Архангел есімін де естімеген... Арада көп уақыт өтті. Бүгін қазақ кім? Ол – азамат, ғылымды да, жазуды да, дүниежүзілік дастандарды да жаза алады. Тарихқа атын да қалдырды. Елбасы өзінің 11 қарашады 2014 жылы жазған Қазақстан халқына Жолдауында қазақстандықтардың жолын «Нұрлы жол – болашаққа бастар жол» деп көрсетті. «Қазақстанды – Мәңгілік ел» деп баға берді. 

Мұғалім сөзі: Жақсы, балалар, бүгін біз Жұбан Молдағалиев. «Мен – қазақпын» поэмасы деген шығармасын өттік. Енді осы тақырыпқа мәтін бойынша сұрақтар құрастырайық.



 

 Өз ойын айта алу.

Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру Жеке ойларын айту

Топпен бірлесе жауап беру

 

 Жаңа сөздермен



сөйлемдер ойлау

 


 

 

 



 

 

Өзін-өзі өлшемді бағалау



 

 

Оқыту үшін бағалау



 

Топтың бірін-бірі бағалауы

 

Топ басшысының бағалауы



 

 

 



 

 

 




1. Жұбан Молдағалиев. «Мен – қазақпын» поэмасын оқу

2.Мәтінмен топтық жұмыс. Поэманы бөліктерге бөліп, өз түсінігін айтқызту

3. Поэманы бөліктерге бөліп, жоспар жасайды.


Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті

Алты қалпақ әдісін қолдану. Ол үшін бір сұрақ беріледі.

Ж.Молдағалиев кім?

Оқушылар қалпақтарын киіп,сұраққа



жауап береді

8. Бағалау

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау парақтарын топ басшысына тарату

Әр тапсырмаға ұпай беру арқылы бағалау

9.Үй жұмысын беру: Жұбан Молдағалиев. «Мен – қазақпын» поэмасынан үзінді жаттау, мазмұндау

    Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Рефлексивті экран.

  •  Бүгін менің түсінгенім…

  • Қызықты болды…

  • Оңай болған жоқ…

  • Тапсырмаларды мен … орындадым

  • Мен танысып, білдім…

  • Енді мен қолдана аламын…

  • Сезінгенім …

  • Өзіме алғаным…

  • Үйрендім…

  • Қолымнан келді…

  • Айта алдым…

Үй тапсырмасын түсініп, жазып алу


Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет