Сабақтың тақырыбы Бабаларымыздың жылқы түлігін қолға үйретуі



бет1/3
Дата22.12.2023
өлшемі26,91 Kb.
#198469
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
қмж дүниетану 3-т 2а (копия)
Функциональные стили речи, Үздік сайт 2022, БЖБ №5 10-кл ЖМБ, Митохондрия құрылысы мен қызметі, Я - репортер каз, БЖБ 10-сынып 2- тоқсан №1



Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бабаларымыздың жылқы түлігін қолға үйретуі (Ботай мәдениеті)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.3.3.1. Ботай мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау.




Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді.
Оқушылардың басым бөлігі: топтық жұмысты бірлесе орындайды. Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды.
Кейбір оқушылар: оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың
кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы 3 мин
2 мин

10 мин



Сәлемдесу.
Психологиялық ахуал қалыптастыру: Сынып реттілігін қадағалау.
Оқу құралдарын байқау.
Оқушыларды жылқы түрлеріне қарай топқа бөлемін. 1-топ. «Құлын».

  1. топ. «Жабағы».

  2. топ. «Тай».

  3. топ. «Құнан».

Бір-бірімізді тыңдаймыз десек, 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек, 2 рет шапалақтаймыз!
Белсенділік танытамыз десек, 3 рет шапалақтаймыз!
Үй жұмысын қорытындылау. Қызығушылығын ояту.

Тік көтеріп құйрығын,


Шауып келді жүйрігім. (жылқы)
Қамыс құлақ тостаған тұяқ, Мінсең қанат, еті тамақ. (жылқы)



  1. топ. Тай

  2. топ. «Құнан»

«Сұхбат беру» әдісі.


Оқулықпен жұмыс
Мағынаны тану
Ботай мәдениеті ежелгі адамның алғаш рет жылқыны қолға үйреткендігімен әлемге әйгілі. Бұл мәдениеттің өмір сүру

Оқушылар амандасады.
Әр топ өздеріне қатысты айтылған түлікті оқып, танысады.
Жұмбақтардың жауабын табады.

Ботай мәдениеті туралы мағұлмат алады.



Смайлик

Мұғалімге: интерактивті тақта, электронды қосымша,
сызбалы плакат, маркерлер.
Оқушыға: оқулық, оқушы дәптері,
суреттер.



5 мин



уақыты б.з.б. V–IV ғасырларға жатады. Зерттеулердің тарихи маңызы – жылқыны қолға үйрету алғаш рет Қазақстанда болған деп саналуда. Ботай – әлемдегі ең алғашқы жылқы
өсірушілердің ғажайып қонысы. Ботай – Солтүстік Қазақстанды мекендеген тайпалар қонысы. Мұнда 60 000 сүйек пен тастан жасалған балталар, пышақтар, жебе және найза ұштары, сүйектен жасалған инелер, қыштан жасалған ыдыстар, ат
әбзелдері табылған. Топтастыру стратегиясы:
Мұғалім: Алдымен жылқы туралы не білеміз, соны айтып
шығайық. Әр түліктің өзінің пірі болады. Жылқының пірі кім? Жылқыны бағатын адамды кім дейміз?
Олай болса, жылқы атасы Қамбар ата мен жылқышы екен. Жылқының қазақ тарихында алатын орны ерекше. Шетсіз- шексіз далада адам жаяу жүре алмайды. Ал астында аты бар адам қашқанда құтылып, қуса жететін болған. Сол себепті
«Жылқы – ер қанаты» деген сөзі жылқының адам өміріндегі орнын көрсетеді. Жылқының жас ерекшелігіне қарай атаулары: құлын, жабағы, тай, құнан, дөнен деп аталады.
Анықтама

  • Ең алғаш рет жылқыны қолға үйретіп, көбейткен – Ботайлықтар.

  • Дүниежүзінде жылқының 250-дей түрі бар. Қазақстанда жылқының 16 түрі өсіріледі.

тапсырмаларын орындайды.


Оқушылар жылқы туралы не біледі, ойындағысын айтады.
Анықтама беруді біледі.

Смайликтер

СД дискі
Оқулық, Ботай қонысының суреті
Жылқының суреті

Ортасы 20 мин



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет