Сабақтың тақырыбы: Функция дифференциалы ұғымы Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты



бет1/3
Дата28.02.2023
өлшемі92,15 Kb.
#170497
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
Функция дифференциалы ұғымы
2-сем. Мұғ. мам. кіріспе для преп.Касымов, енглиш, Қозғыштық. Қозғыштық параметрлері. Биоэлектрлік құбылыстар. Қозғыш тіндерді тітіркендіру әдістері.

Қысқа мерзімді жоспар Сабақтың тақырыбы: Функция дифференциалы ұғымы

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Туынды

Мектеп: №90

Педагогтің аты-жөні:

Оспан.Р.С.

Күні:

21.02.23ж

Сыныбы: 10

Қатысушылар саны: 13 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Функция дифференциалы ұғымы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.4.1.19 - функция дифференциалы анықтамасын және дифференциалдың геометриялық мағынасын білу;
10.4.1.20 - функция дифференциалын табу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: функция дифференциалы анықтамасын және дифференциалдың геометриялық біледі;
Оқушылардың басым бөлігі:анықтама бойынша функцияның туындысын табады;
Кейбір оқушылар:функция дифференциалын табады;

Бағалау критерийлері

- функция дифференциалы анықтамасын және дифференциалдың геометриялық біледі;
-анықтама бойынша функцияның туындысын табады;
-функция дифференциалын табады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурс

Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.
Ұжымдық жұмыс.
8 мин.



а) Ұйымдастыру кезеңі
-Сәлемдесу,түгелдеу,кеспе қағазға (1,2,3,4)сан жазып , соны таңдау арқылы топқа бөлу.
Үй тапсырмасын өзін-өзі тексеру әдіспен бағалау.(A,B,C арқылы бағалайды)жауаптар тақтада көрсетіледі.
Сабақ мақсатын оқушылармен бірге ашу.
«Тарсио »әдісі бойынша формулаларды сәйкестендіреді(формуланың берілуі мен жауабы қиып бөліп тасталынған)



Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»




Сабақтың ортасы

Ұжымдық жұмыс.


13 мин.
«Джиксо» әдісі



Жана сабак
Оқушылармен функцияның дифференциалының анықтамасын және оның геометриялық мағынасын көрсететін бейнероликті қарау.
Оқушыларға функциясы графигінің эскизін кескіндеуді ұсыныңыз.
функциясы графигінен кез келген M(x,y) нүктесін аламыз және х аргументіне өсімшесін береміз, бұл кезде функция өсімшесіне ие болады (суретте NM1кесіндісі).
қисығына М нүктесінде жанама жүргізейік және оның Ох осіне көлбеулік бұрышын α арқылы белгілейік, онда . MNP үшбұрышынан табамыз, яғни dy=PN.

Алынған dy мәні берілген нүктедегі функцияның дифференциалы деп аталады.
Осылайша, функция дифференциалы х аргументі ∆х өсімшесіне ие болғанда берілген нүктеде функция графигіне жүргізілген жанама ординатасының өсімшесінің сан мәніне тең.
Функция туындысын көбінесе келесі түрде белгілейді: , демек , бірақ жоғарыда көрсеткеніміздей . Осылайша аламыз.
Оқушыларға дифференциалды жуықтап есептеулерге қолдануды көрсетіңіз:
1. және болғандағы функциясы өсімшесінің жуық мәнін табыңыз.
.
2. Функция өсімшесінің формуласын қолданып, функцияның жуық сандық мәнін есептеңіз:
немесе .
Мысалы, функциясының болғандағы жуық мәнін табыңыз.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет