Сабақ: Мәдениет: Тіл және қарым- қатынас. Ана тілі ұлт байлығы. Мектеп : «Шәкәрім атындағы орта мектебі» кмм



Дата06.07.2018
өлшемі34,65 Kb.
#47589
түріСабақ
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР

Сабақ: Мәдениет:Тіл және қарым- қатынас.Ана тілі - ұлт байлығы.

Мектеп : « Шәкәрім атындағы орта мектебі» кмм

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Қасымжан Қарлығаш

Санақбекқызы



Сынып: 5


Қатысқандар:8

Қатыспағандар:0

Сабаққа негізделген оқу мақсаты :

5 Т/А2. Әлеуметтік тұрмыстық,әлеуметтік мәдени,тақырыптарға байланысты диалог,монологтердегі(ән мәтіні,хабарлама, жарнама, хабарландыру) көтерілген мәселені түсіндіру.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады:

Өлеңді тыңдап, мәтіндегі көтерілген мәселені анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Көтерілген басты мәселені анықтайды,ойын тиянақты, сенімді жеткізеді.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Осы өлең бойынша анықталған мәселеге өз ойын білдіре алады.







Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады : Оқушылар өлең мәтінімен танысып,тіл мен рух жайлы ойын айтады, ақынның айтпақ ойын түсініп,ойын сенімді жеткізеді.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: ұлтсыздану,көнбістік, рух, діліңді т.б

Диалог құруға /шығарма жазуға пайдалы тіркестер:

Талқылауға арналған сұрақтар : Қазақ тілінің қоғамдағы орны қандай?Үштілділік - заман талабы дегенге келісесің бе?


Не себепті ...деп ойлайсыз? Үштілділікті қолдайсыз ба?Не себепті....



Ишара:


Алдыңғы оқу:

Тірек сөздер мен ұсынылған иллюстрациялар арқылы тақырыпты болжай алады.


Жоспар

Жоспар- ланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурс- тар

Басы

8 мин

7 мин

Сабақ мақсатын түсіндіремін.

С.

1.Көңілді әуендер. (Шарты: « Шаттық шеңберінде» бір оқушы өзінің білетін әуенін ыңылдап айтады, қалған оқушылар оның қандай ән екенін табады)



2.Топқа бөлу: М.Шахановтың тіл туралы пікірін көрсету арқылы топқа бөлінеді. Интербелсенді тақтадан М.Шахановтың тіл туралы пікірін көрсетіп,мәтінмен танысып,мәтіндегі кездесетін «ана тілінде» сөзін алғандарды бір топқа, «Баба тарих» сөзін алғандарды екінші топқа бөлемін.

3.Ой қозғау: «Ана тілі» сөзжұмбағын шешкізу.



Қ

А

З

А

Қ




Т

І

Л

І




Н

А

У

Р

Ы

З




А

С

Т

А

Н

А










Т

І

Л

Е

К




І

Л

Г

Е

Р

І




Л

Е

П

Т

І




І

Л

Е

С

У
1.Мемлекеттік тіліміз.

2.Ұлттық мереке.

3.Астанамыздың атауы.

4.Жылы лебіз.

5.Үстеу түрі.

6.Сөйлем түрі.

7.Етістік.
Бағалау: Смайликтер арқылы



Интер -белсенді тақта БАҚ

«Ленин-шіл жас


сөзжұм -бақ

Ортасы
20 мин

Сергіту

сәті:

2 мин

С.

1. Оқушылар М.Шахановтың «Рух пен тіл» әнінің мәтінін аудио- жазба арқылы тыңдап, қойылған сұрақтар арқылы мазмұнымен танысады. Жетек сұрақтар алып, мәтін туралы түсініктері анықталады.

Мысалы:Мәтінде не жайында айтылған?Автордың негізгі айтпақ ойы не? Бүгінгі өмірмен байланысы бар ма? т.б«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі. Оқушылар бір -бірімен жұптасып талқылайды.Топтық таныстырылым ұсынылады.

Қ.Б.топ басшысының және мұғалімнің бағалауы.



Критерий:

1.Мәтіннің тақырыбын анықтайды.

2.Мәтіндегі көтерілген мәселені түсінеді.

3.Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды.



Дескриптор:

- көтерілген басты мәселені анықтайды.

- ойын тиянақты, сенімді жеткізеді.

2. Мәтінге байланысты «Ана тілі » тақырыбында «4 сөйлемді тәсіл » әдісі арқылы ( 1- пікір, 2- дәлел, 3- мысал, 4 – қорытынды) пікірталас ұйымдастыру. Көтерілген мәселеге байланысты өз ойын білдіреді.



Критерий:

1.Автордың айтпақ ойын түсінеді.

2.Тыңдаған мәтінге өзіндік ой қосады.

3.Бүгінгі өмірмен байланыстырады.

Топтық жұмыс жүргіземін.

Дескриптор:

- көтерілген басты мәселені анықтайды.

- негізгі мәселеге қатысты дәлелді пікір айтады.

Бағалау: «Күнбағыс» әдісімен бағалау




Өте жақсы жақсы орташа
«Қызыл гүлім- ай» әнімен оқушылар билейді.



аудио- жазба


слайд

постер


Видео

жазба



Соңы

4 мин
3 мин

1 мин


Кері байланыс: «Даналық ағашы» Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикер арқылы ағашқа жабыстырады.

«Ана тілі – ұлт байлығы» эссе жазу.

Дескриптор:

- құрылымы мен рәсімделуін сақтайды;

- жанрлық ерекшелігін ескереді;





Эссе

Қосымша ақпарат

Саралау –оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлай –сыз?

Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыементі)

Сынып оқушыларының

сабаққа ынтасын арттыру мақсатында «Ана тілі» сөзжұмбағы ұсынылады және

«Ойлан,жұптас,талқы

ла» әдісі жұпқа беріліп,қолдау көрсетіледі. Сыныптағы көшбасшы оқушыларды қолдау мақсатында «4 сөйлемді тәсіл » әдісін беремін.





Әр тапсырма сайын қалып- тастырушы бағалау арқылы бағалаймын.Өзін –өзі және жұптық бағалау жүреді. Смайлик- тер арқылы «4 сөйлемді тәсіл»,«Ой -лан,жұптас, талқыла»

т.б әдістер арқылы сабақтың ілгері жүруіне ықпал етемін.


АКТ-мен байланыс : аудио-жазбалар,видео-жазбалар, БАҚ материалдары, музыка пәні, сөзжұмбақ, Құндылықтармен байланыс: (тәрбие элементтері) туған жерін,туған тілін сүю,құрметтеу т.б



Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай тиімді пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақтың мақсаты оқу мақсатымен келісілген, оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып, SMART форматында құрылған. Жоспарланған саралау сабақ барысында іске асып отырды. Тапсырмалар саралауға сәйкес болды.Уақытты тиімді пайдаландым.

Әр бөлім бойынша орындалған тапсырмаларда оқушыларды шығармашылықпен жұмыс жасауға жетелеп, әр тапсырмаға критерий мен дескриптор арқылы түрлі тәсілдермен бағалау жасап отырдым.

7 модульді пайдалана отырып,білімімді жетілдіре түстім.





Қорытынды бағалау.

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1. «Ойлан,жұптас , талқыла» әдісі

2. «Күнбағыс» әдісі

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты )?

1. Ана тіліне арналған поэзия минуты ( яғни, өлең шығару)



2.Сурет көрмесі «Тіл - қарым - қатынас құралы»

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1.

2.


Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет