Сабақ тақырыбы №4 Зертханалық жұмыс «Бір-біріне бұрыш жасай әрекет еткен күштерді қосу»



Дата07.02.2022
өлшемі33,05 Kb.
#91867
түріСабақ
Байланысты:
№ 4 Зертханалық жұмыс









Мектеп:С.Бреусов мұғалім:Көбетаев Е
Күні:10.10.2019.



Сынып: 10

Қатысушылардың саны:



Сабақ тақырыбы

№ 4 Зертханалық жұмыс
«Бір-біріне бұрыш жасай әрекет еткен күштерді қосу»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаты

10.2.3.3 – күштердің шамасын тәжірибе арқылы анықтау, және күштердің қосындысын эксперименттік анықтау;

Сабақтың мақсаты

параллель және параллель емес векторларды қосу және азайту бойынша сапалы есептерді шешу қабілеті;

Жетістік критерийлері

Оқушы
Параллель векторларды қосу және азайту әдістерін көрсетеді.
практикалық жұмыстарды орындау мысалында;
Параллель емес (коллинеар емес) векторлар үшін үшбұрыш ережесін қолданады;
Параллель емес ( коллинеар емес) векторларға параллелограмм ережесін
қолданады.










Тілдік бағыттар


Оқушы қабілетті
Тақырыптық лексика және терминология:
күш, вектор, тепе-теңдік, қосу, бағыт, векторлық модуль, масштаб
Диалогқа арналған бірнеше пайдалы сөз тіркесі:
Құнды қандай ...?
Бағыты қандай ... ..?
Қандай шкала|........?
Неліктен осы бағыттағы векторды салдыңыз?

Қазақша

Русский

Английский

Вектор

Вектор

Vector

Вектордыңұзындығы

Длина вектора

Length of vector

Параллелограмм ережесі

Правило параллелограмма

parallelogram rule

Вектордың проекциясы

Проекция вектора

Vector projection

Қарама-қарсы векторлар

Противоположные векторы

Opposite vectors

Бағыттас векторлар

Сонаправленные векторы

Codirectional vectors



Құндылықтар

Физика сабағында туындайтын мәселелерді шешу қабілеті. Физикалық білімді игеру нәтижесінде табиғи құбылыстарды терең түсінуді, академиялық тілде бұл құбылыстарды өз бетінше түсіндіру мен сипаттауды, мақсаттарды қоюды және олардың жетістіктерін жоспарлауды көздейтін ғылыми дүниетанымның негізі қаланды.

Пән аралық байланыс

Олар өзара іс-қимыл дағдыларын, сыни ойлау қабілетін, басқалардың идеяларын құрметтеуді, өзара қолдауды дамытады.

ИКТ қолданылуы

Интерактивті тақтаны қолдану.

Алдын ала білімі

Оқушылар 7.3B бөлімінен векторлық және скалярлық мәндерді білуі керек және параллельді векторларды қосу және азайту ережелерін білуі керек. Математикада векторлар мен векторларды қосу заңы да маңызды болуы мүмкін. Тригонометрия синусты, косинусты және тікбұрышты үшбұрыштағы тангенсті қажет етеді .

Сабақтың аяқ алысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақ кестесі

Ресурстар

Сабақтың басталуы

(W) Ұйымдастыру сәті.
-оқушылармен бірге оқу мақсатын анықтау:
3 метрлік арқан аламыз. Екі оқушы қарсы жақтарын ұстап тұрып, арқанды қатты тартады. Арқанның ортасында салмағы 1 кг масса салынады.
- Тәжірибені талқылап, қорытынды жасаңыздар? (Оқушылар өз пікірін білдіруге кіріседі), оқушылар арқанды түзу күйінде ұстай алмайды, себебі бұл мүмкін емес екенін көрсету үшін арқан кернеуіне арналған векторлық қосымша схемасын құрастырады, бұл екі шиеленістің векторлық қосындысы салмақ мәніне тең.
- Сонымен, біз сіздермен сабақ тақырыбын анықтадық: «Күштердің векторлық үшбұрышы»

Интерактивті тақта

Таратылатын материал


http://phet.colorado.edu/sims/vector-addition/vector-addition_en.htm

Сабақтың ортасы

Тәжірибелік жұмыс (жұппен жұмыс істеу)
Жұппен жұмыс істеу.
Оқытушы оқушылардың жұппен жұмысын бақылайды, қажет болған жағдайда көмектеседі. (Тапсырмалар 2-қосымшада келтірілген).
(f) бағалау
Жалпы нәтижелерді талқылау

Қосымша 2.



Сабақ соңы


Сабақтың соңында мұғалім оқушылардан кері байланыс алады (смайликтер қолдану арқылы).
- Сіздің сабаққа деген көзқарасыңыз?
- Сабақта қызықты не болды?
- Өзіңізді сабақта қалай бағалайсыз?

стикерлер
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы





Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады


«Ыстық орындықта» отырған оқушыны сыныптастары бағалайды.

Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





Оқу ісінің меңгерушісі:---------------------------Иманқұлов Ғ

Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет