Дүниетану 2 сынып Сабақтың тақырыбы: Жапырақ. Сабақтың мақсаты: Оқушыларға тақырыпты ұғындыру. Білімділік: Өсімдік мүшелерінің ішінде жапырақтың атқаратын қызметі, түрлері жайында мағұлұмат беру. Дамытушылық: Қосымша тапсырмалар, сөзжұмбақ тәжірибелер орындату арқылы ойлау қабілеттерін дамыту, қызығушылығын ояту, өздіктерінен жұмыс істеп, қорытынды шығаруға машықтандыру. Тәрбиелік: Қоршаған ортаны қорғауға үйрету арқылы экологиялық тәрбие беру.. Сабақтың көрнекілігі: Жапырақтардың түрі, тірек - сызбалар, сөзжұмбақ. Сабақтың түрі: Аралас сабақ. Әдістері сұрақ - жауап, талдау, салыстыру, іздену, жинақтау. Сабақ барысы 1. Бағалау - мотивациялық кезең. а\Психологиялық дайындық Сабақ мәтінін оқу және сұрақтарға жауап беру. Балалалр сабақ жайында не біледі екенбіз, оны сызба арқылы көрсетейік.
Сендер сабақ жайында жақсы біледі екенсіңдер. Ендеше мына сөзжұмбақты шешейік. Дұрыс шешсек, жаңа сабағымыздың тақырыбы шығады.
2Операциялық - орындаушылық кезең. Ой толғаныс сатысы. Сөзжұмбақ шешу.
1. Ең ыстық мезгіл. 2. Өсімдіктің үш түрінің бірі. 3. Өсімдік өсетін жұмсақ, борпылдақ қабат. 4. Қазақ балаларына мектеп ашқан кім? 5. Өсімдіктің жер асты мүшесі. 6. Өсімдіктің барлық мүшесін бір - бірімен жалғастырып тұратын мүшесі. 7. Ағаш.,
Балалар, қандай сөз шықты? Жапырақ Балалар, біз өсімдіктің тамыры мен сабағын білеміз. Өсімдіктің сабағына көрік беретін не деп ойлайсыңдар? Дұрыс, жапырақ. Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы – Жапырақ.Алдыңда жатқан жапырақтар қай мезгілді білдіреді деп ойлайсыңдар?(Оқушы жауабын тыңдау)
Сонымен, балалар, өсімдік ең маңызды мүшесі жапырақ туралы оқиық. (Мұғалімнің оқуы, талдау, тірек - сызбамен жұмыс.)
4. Сергіту сәті.
Тербеледі ағаштар
Алдымнан жел еседі.
Кіп-кішкентай ағаштар
Біп-биік боп өседі.
5. Зеттеу жұмысы. Ал, енді, балалар, бөлме өсімдігінің жапырағында не бар екенін зерттеп, көрейік. Тәжірибе: Дайын жапырақ, қайшы, салфетка. Қорытынды: Жапырақтың бойында су бар.
Поэзия минуты. Оқушыларға табиғат туралы өлеңдерді жатқа айтқызу.
3. Рефлексиялық - бағалау кезеңі.
Сонымен, балалар, қандай тақырыппен таныстық? Өсімдік мүшелеріне нелер жатады? (Сызбамен жұмыс): Енді балалар, мына суреттен тал құрастырайық. Ол үшін ең бірінші тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жемісті орналастырамыз. (Осы сурет - сызба арқылы сабақты бекіту)
Үй тапсырмасы. «Жапырақ» мәтінін оқу, түсінігін айту. Жапырақтың суретін салу. Бағалау: Жақсы қатысқан балаларға баға қою.