Сабақтың тақырыбы: «Көктем» салаты. Сабақтың мақсаты



Дата06.02.2022
өлшемі45,7 Kb.
#29403
түріСабақ

Маңғыстау облысы
Бейнеу ауданы
«Абай атындағы орта мектебі» ММ
Арнайы сынып мұғалімі
Амалбаева Раушан Қанатқызы
Сабақтың тақырыбы: «Көктем» салаты.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Көкөністерден жасалатын тағамдар түрлерін, дайындалуын айта отырып түсіндіру, соның ішінде «Көктем» салатын дайындау тәсілдерін көрсету арқылы білімдерін толықтыру.
Дамытушылық: Оқушыларды өз беттерімен ас дайындай білу үшін керек азық түліктерді ажыраттыра отырып ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту, салатты дайындау арқылы ұсақ және ірі саусақ моторикасын жетілдіру, сөздік қорын молайту.
Тәрбиелік: Ас үйде жүріп күнделікті білуге тиіс гигиеналық талаптарды, қауіпсіздік ережелерін қатаң сақтай білуге дағдыландыру, өзін – өзі басқаруға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Мерекелік дастархан дайындау үлгісі, ас үй құралдары, ыдыстары, майлық (салфетка) салқын тағамдар суреттері, «Көктем» салатының бейнебаяны және салат дайындауға қажет азық – түліктер, алжапқыш, бас киім.
Сабақтың түрі: ашық сабақ.
Сабақтың әдіс – тәсілдері: түсіндіру, сұрақ – жауап, бейнебаян.
Жаңа сөздер: шалқан (редиска),
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру
1. Психологиялық – педагогикалық дайындық жүргізу.
- Сәлеметсіңдер ме балалар! - Балалар, бүгінгі біздің сабағымыз күндегіден өзгеше, себебі сендердің білімдеріңді, өнерлеріңді тамашалау үшін сабғымызға апайлар қатысып отыр, олай болса амандасайық, Біз білімді баламыз, Сабақтан бестік аламыз. Қош келдіңіздер апайлар, Бүгінгі сабақта сіздерге Өте жақсы көңіл күй сыйлаймыз! - Бүгінгі көңіл – күйлерің қалай, қане мына смайликтер бойынша көрсетіп жіберейікші. - Көңіл – күйлерің өте жақсы болса, балалар сабаққа дайынсыңдарғой солайма?
Сабақ барысында балалар, мен сендерді бағалау үшін мынадай смайликтер (қуанған « 5», жымиған «4», мұнайған «3») беріп отырамын. Сондықтан сұраққа дұрыс жауап беріп, сабаққа белсенді қатысамыз.
Қауіпсіздік ережелері мен тазалық талаптарын қайталап өту. - Ең алдымен балалар біз күнделікті айтып өтетін қауіпсіздік ережелерін және тазалық талаптарын айтып өтейік, кім айтып береді?
Қауіпсізсіздік ережелері:
1.Техника қауіпсіздік ережесін мұқият сақтауды естен шығарма;
2.Сулы қолмен электр тоғын ұстама;
3.Пышақ,шанышқы,қасықтармен ойнама;
4.Пышақты екінші адамға ұсынғанда сабын қаратып бер;
5.Пышақпен жұмыс істегенде абай бол;
Тазалық талаптары:
1.Отырған орнымызды таза,жинақы ұстау;
2.Әрбір оқушының өзінің алжапқышы,бас ормалы болуы керек;
3.Салат жасар алдында қолымыз жуылып,тырнақ болмауы керек;
4.Жасайтын салаттың көкеністері және ыдыстары,құрал-жабдықтар жуылған, таза болуы керек;
ІІ. Өткенді қайталау.
Мерекелік дастархан дайындау. - Жақсы, ал енді кім айтады өткен сабақта біз қандай тақырыппен танысып едік? - Мерекелік дастарқан дайындау.
- Олай болса, біз есімізге түсіріп бір қайталап жіберейік, кане кім маған мерекелік дастархан дайындауды кім көрсетеді? - Ас ішетін ыдыстарды аташы?
- Ас ішуге арналған құралдарға нелер жатады?
- Дастарханды сәндеу үшін тағы нелер қолдандық?
ІІІ. Жаңа сабақ.
1. Жаңа сабақтың тақырыбы тақтаға жазылады. Дәптерге жазу.
«Көктем» салаты. 2. Түсіндіру, көрнекіліктерді қолдану.
Көкөністерге қияр, қызанақ, қызылша, орамжапырақ, асқабақ, сәбіз, картоп, т.б. жатады. Көкөністер бақшада өседі, оны ерте көктемде егіп, жаз айларында, күзде піскенінде жинап алады. Біз күнделікті өмірімізде көкөністерді жиі тұтынамыз. Бүгінгі сабағымзда көкөністерден дайындалатын «Көктем» салатымен таныс боласыңдар.
Бейнебаян тамашалау. (күліп оян бағдарламасындағы Көктем салаты)
IV. Сергіту сәті.
Жай музыка ойнап тұрады.
Еркiн ұста денеңдi,
Тарсылдатпай едендi
Орнымыздан тұрып ап
Жүгiрейiк бiр уақ.
Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш.
Аяқты алға созайық
Тiк көтерiп, қозғайық.
Тым сылбыр да болмайық
Алға қарай озбайық.
Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш.

V. Жаңа сабақты бекіту.
Ал, балалар, енді «Көктем» салатын өзіміз дайындайық. Арамызда саусағынан бал тамған аспазшымыз бар ма екен соны білейік, кім өз еркімен маған салат жасауға көмектеседі. Олай болса алдымен қолымызды жуып алайық, содан соң басымызға орамал, алжыпқышты байлап салат жасауға кірісеміз.
Бейнебаяннан тамашалағанымыздай бізге керек азық – түліктер: қияр(2),жұмыртқа (піскен 2), салат жапырағы (3), шалқан (5), көк жуа (2-3), сарымсақ (2), қаймақ (кесе).
Дайындалуы: барлығын жіңішке ұзыншалап турап ыдысқа салып, дәміне қарай тұз қосып қаймақпен араластыру. Енді тураймыз. Дайын болған салатымызды апайларға ұсынамыз, бізге бағасын берсін.
Астарыныз дәмді болсын!
Ал, кане балалар салатымыз дайын олай болса, мерекелік дастарханды дайындап жіберейік.
Оқушыларға дастархан жайғызу.
VI. Қорытынды. - Балалар, бүгінгі сабақта біз нені үйрендік, кім айтады? - Сендерге сабақ ұнадыма? Несімен ұнады? -Олай болса мен сендерді алдарыңдағы жинаған смайликтерің бойынша бағалаймын.
Бағалау. Мадақтау.
Сабақ аяқталды. Сау болыңыздар!

Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет