Сабақтың тақырыбы Логикалық есептерді зерттеу және шешу. Комбинацияларды құрас тыру



Дата27.07.2017
өлшемі211,63 Kb.
#22091
түріСабақ

Сабақ жоспары




Пән: Математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4B бөлім: Топтастыру және жиындар элементтерін оқыту

Мектеп: Талдықорған қаласындағы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні: 13.05.2016 ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Сарыева А.Т.

Сынып:

Қатысқандар саны:20

Қатыспағандар саны: 0




Сабақтың тақырыбы

Логикалық есептерді зерттеу және шешу. Комбинацияларды құрас

тыру


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.4.2.1 Қоршаған әлем заттарынан «үш-үштен» түрлі комбинациялар құру


Сабақтың мақсаттары

Оқушыларға заттардан әртүрлі комбинациялар құру ережесін үйрету, ұйымдастырылған іріктеу әдісімен таныстыру.

Жетістік критерийлері

Тапсырмаға байланысты сандарды құрамдастырады; сандардың қарапайым комбинацияларын сараптайды.

Сөздік қор


Комбинация,реттілік, гүлзар, құрамдастыру.

Құндылықтарды дарыту

Шапшаңдық, ұқыптылық қасиеттерін дамыту

Пәнаралық байланыстар

Ғылымға кіріспе пәнімен байланыс «Өсімдіктер» бөлімінде байланысады

Алдыңғы меңгерілген білім


Сан жүйесін және реттілік пен заңдылықты зерттеу тәжірибесі бар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


(Ұ) Ұйымдастыру кезеңін өткізу.

Сабақтың мақсатын қою. Өткенді еске түсіру:

  • Құрамдастыру деген не?

  • Өмірде заттарды құрамдастыруды қайдан көреміз?

  • Заттарды не үшін құрамдастырады?

Әр топ үшін үш түрлі түсті қарындаш, үш түсті стикер.


Сабақтың ортасы



Оқушыларды 5 баладан топқа бөлу. Әр топқа түрлі түсті қарындашты (қызыл, сары, жасыл) және үш стикер (жасыл, көк, сары) үшеуден тарату. Бұл заттарды топқа біріктіріп жіктету.Әр топта екі заттан болатындай етіп жинақтауды ұсыну. Оқушылардан барлық топта бірге неше нұсқа болғанын сұрау. Жауапты есте сақтауды ескерту. Тапсырманы орындап болған соң, оқушылардан қандай затты қай топқа біріктіргенін сұрау. Нәтижесін алдын ала дайындаған кестеден көрсету.


ҚАРЫНДАШ
СТИКЕР




ҚЫЗЫЛ



САРЫ



ЖАСЫЛ

ЖАСЫЛ









КӨК









САРЫ











Оқушылардан заттардың қанша түрлі тобы шыққанын сұрау. Басында қандай жауап болғанын еске түсіруді ескерту. Неліктен қазір барлық нұсқаларды есептеу жеңіл болғанын сұрау.

  • Біз заттарды құрамдастыру арқылы барлық комбинацияларды алдық.

(ЖЖ) Оқушыларға жұпта орындайтын тапсырманы ұсыну.

Тапсырма. Гүлзарда екі сары, үш қызыл жауқазын гүлдеді. Анасы үш гүлді қиып алды. Олар қандай түсті жауқазын болуы мүмкін?

Алдымен суреттегі жауқазындарға қатысты сұрақтар қою:

  • Гүлзарда барлығы неше жауқазындар гүлдеді?

  • Олардың нешеуі қызыл?

  • Сары түсті қанша?

  • Анасы неше гүл қиып алды?

Оқушыларға жұптасып, барлық комбинацияларды құрастыруды ұсыну.

Олардан неше комбинациялар шыққанын сұрау. Өз пікірлерін айтуға мүмкіндік беру. Құрған әр комбинацияларын түсіндіруді сұрау.

(Т) Материалды бекіту мақсатында оқулықтағы «Шығарып көр» тапсырмасын орындату.

Топтарға есепті шешудің қандай тәсілін таңдайтынын айтқызу. Тәжірибе түрінде көрсету арқылы ма, сызбасын салу әлде талқылау арқыл ма? Жұмысты орындауға уақыт беру. Топтарға қолдау көрсету. Әрбір топқа өз шешімін айтуға мүмкіндік беру.

«Орындап көр» тапсырмасын жұптар арасында сөзді кім тез құрай алатынына жарыс ұйымдастыру. Сөзді тез құрауға не көмектескенін сұрау (цифрлар комбинациялары).

(Ұ, Ө) Оқушыларға өзіндік жұмысты ұсыну. Жұмыс дәптеріндегі «Таңғы ас» тапсырмасын орындату. Алдымен дайындық жүмысын өткізу:

- Сусыны бар қанша стақанның суреті салынған?

- Стақанда қандай сусындар бар?

- Қанша пісірілген тәттілер бар?

-Не бейнеленген?

- Ұл баланың таңғы асы нелерден тұрады?

Кестені сараптап талдау:

  • Бірінші қатарда не салынған?

  • Бірінші бағандағы не?

Бірінші комбинацияны қарастыру. Қалған комбинацияларды өздігінен құрастырып, суретін салуды сұрау. Тексеруді ұйымдастыру: бір оқушы комбинацияны атайды. Басқа оқушлар осы комбинация оларда бар болса, дәптерде «+» белгісін қояды. Оқушылардан қанша комбинация шыққанын сұрау.




Сабақтың соңы

Сабақтың соңында оқушылар материалды қаншалықты түсінгенін бағалау үшін сұрақтар қою:

  • Әртүрлі заттарды комбинациялау кезінде не шығады?

  • Барлық комбинациялар құрастыру үшін, нені пайдаланған қолайлы?

РЕФЛЕКСИЯ





Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қиналатын оқушылардың қасына барып, жетекші сұрақтар қою немесе бағыт беру арқылы көмек көрсету.

Оқушылардың жұмыстарын бақылау арқылы, кері байланыс беру арқылы бағалау.

Сергіту сәтін өткізу.

Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет