Сабақтың мақсаты: Оқушылардың Дүниежүзімұхиттары туралы түсініктерін қалыптастырып



Дата01.06.2017
өлшемі21,03 Kb.
#17486
түріСабақ
  • Сабақтың мақсаты: Оқушылардың Дүниежүзімұхиттары
  • туралы түсініктерін қалыптастырып,
  • оларды картадан, таба білуге және оларды
  • бір- бірімен салыстыру.
  • Сабақтың міндеттері: 1.Дүниежүзілік мұхит және оның
  • түрлеріне түсінік беру картадан
  • көрсете білуге үйрету.
  • 2. Мұхит ерекшеліктерін анықтау,
  • оқушылардың қызығушылығын
  • арттыру.
  • 3. Картамен жұмыс істеу қабілетін
  • дамыту және білімдерін тереңдету
  • Сабақта пайдаланатын көрнекіліктер: жарты шарлар картасы,
  • интерактивті тақта, глобус, атлас кескін
  • карта

  • Сабақ түрі: аралас сабақ.
  • Қолданылатын әдіс: сұрақ-жауап, тірек сызба.
  • Пәнаралық байланыс: әдебиет.
  • Сабақтың барысы:1 Ұйымдастыру
  • кезеңі 2 Үй тапсырмасын сұрау 3 Жаңа тақырып барысы 4 Бекіту кезеңі 5 Үйге тапсырма беру Ұйымдастыру кезеңі:
  • Сыныптың тазалығын бақылау, оқушыларды түгендеу, оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын сұрау

  • Сұрақ
  • Жауап
  • 1
  • Гидросфера- жердің қандай қабығы?
  • 2
  • Гидросфераға не жатады?
  • 3
  • 1литр теңіз суының құрамында неше грамм тұз болады ?
  • 4
  • Арасан дегеніміз не ?
  • 5
  • Қазақстанда емдік қасиеті бар қандай жерлерді білеміз?
  • 6
  • Грек мифологиясында су құдайын кім деп атайды?
  • 7
  • Римдіктерде су құдайын кім деп атайды
  • 8
  • Табиғатта су қандай күйде кездеседі ?
  • 9
  • Судың қандай қасиеті бар?
  • 10
  • 11
  • Суда еритін заттарды ата?
  • 12
  • Судың химилық формуласын ата ?
  • Тақырыпты дәптерге жазыңыз.
  • Жаңа білімді түсіндіру.
  • Яғни біз бүгін қандай тақырып өтеді екенбіз?
  • Тақырып: Мұхиттар
  • Осы тақырыпқа сай алдымызға қандай
  • мақсат қоямыз?
  • Бүгінгі сабақтың жоспары:
  • 1. Дүниежүзілік мұхит және оның түрлері.
  • 2.Мұхит суының температурасы.
  • 3.Мұхит суының тұздылығы қандай?
  • 4.Мұхиттағы ағыстар.
  • 5. Мұхитта кездесетін пайдалы қазбалар.
  • 6.Мұхиттағы тіршілік дүниесі қандай?
  • Дүниежүзілік мұхит
  • және оның түрлері
  • Үнді мұхиты-ең жылы,
  • әрі ең тұзды
  • 7209м
  • Зонд аралдары
  • Атлант мұхиты-
  • солтүстіктен оңтүстікке
  • созылып жатқаны
  • 8742м
  • Пуэрто – Рико шұңғымасы
  • Солтүстік Мұзды мұхиты-
  • ең кіші, ең суық
  • 5527м
  • Гренландия теңізі
  • Тынық мұхиты ауданы-
  • жағынан ең үлкені.
  • Ең терең жері-Мариан шұңғымасы
  • Терңдігі-11022м
  • Мұхиттардың
  • орташа
  • температурасы.
  • Тынық мұхиты
  • 19,4 ºС.
  • Атлант мұхиты
  • 16,5 º С.
  • Солтүстік мұзды
  • мұхиты
  • -1 ºС.
  • Үнді мұхиты
  • 17,3 ºС.
  • Мұхит суының
  • тұздылығы.
  • Ең төменгі тұздылық
  • Солтүстік мұзды
  • мұхитта 32‰
  • Мұхиттың суы тұзды
  • және ішуге мүлдем
  • жарамсыз.
  • Ең жоғарғы тұздылық
  • Үнді мұхитында 36,5‰.
  • Қызыл теңізде 41‰
  • 1 литрде 35 грамм
  • тұз болады
  • Тұздылық санның мыңнан
  • бір бөлігі – промиллемен
  • өлшенеді.
  • Судың тұздылығы –
  • еріген тұздарды
  • 1 литр судағы граммен
  • алынған мөлшері.
  • Мұхиттағы
  • ағыстар
  • Суық ағыстар картада
  • көк түспен көрсетіледі
  • Ең қуатты жылы ағыс-Гольфстрим
  • Ең қуатты суық ағыс-Батыс желдер
  • Мұхиттағы тіршілік
  • дүниесі қандай
  • Мұхит суында 150 мың астам
  • жануарлардың түрі мен 10 мыңдай
  • балдыр түрлері кездеседі
  • Өсімдіктер
  • (теңізкапустасы,
  • балдырлар)
  • Қазіргі кезде д/жүзіндегі
  • мемлекеттер
  • бірігіп, мұхиттағы
  • зерттеулерді
  • ЮНЕСКО басшылығымен
  • жүргізіп жатыр.
  • Балықтар (теңіз мысығы,
  • минтай кашалот)
  • Мұхиттан жер шарындағы ең
  • ірі жануарларды аулайды
  • Ең ірі киттің денесінің
  • ұзындығы 33 м, салмағы
  • 120 тоннаға дейін барады.
  • Киттің тілінің
  • Салмағы 3 тоннаға жетеді
  • Дельфин,
  • акулалар
  • Мұхиттар.
  • Мұхиттың аты
  • Мұхиттың ең терең жері
  • Қандай құрлықтардың жағалауын шайып жатыр
  • Мұхиттың ерекшіліктері
  • 1
  • Тынық мұхиты
  • 2
  • Атлант мұхиты
  • 3
  • Үнді мұхиты
  • 4
  • Солтүстік мұзды мұхиты
  • Географиялық диктант.
  • Атлан мұхиты
  • 2. Қызыл теңіз.
  • 3. Солтүстік Мұзды мұхит.
  • 4.Тынық мұхиты
  • 5. Үнді мұхиты
  • Тұздылығы 42% болатын теңіз.
  • Көлемі жөнінен 2 –орын алатын мұхит.
  • 3.7209м Зонд аралдары
  • 4. 11022м Мариан шұңғымасы
  • 5.Ең суық мұхит.
  • Кім картаны жақсы біледі?
  • Географиялык объектілерді картадан көрсету.

Кескін картамен жұмыс

  • Кескін картаға мұхиттарды түсір
  • Географиялық орнын тап:
  • Нүктенің орнына керекті сөзді жазу
  • 1.Дүние жүзілік мұхиттың үлесіне бүкіл жер бетінің ¾ бөлігі немесе______млн шқ тиеді.
  • 2.____________-жер шарындағы ең үлкен әрі ең терең мұхит.
  • 3. Дүние жүзілік мұхиттың бөліктері бір-бірімен____________
  • арқылы жалғасады.
  • 4.Мұхит ағыстарының түрлері:
  • 1)--------------
  • 2)------------------
  • 4.Су айналымдары: 1) ________________2)______________
  • «Бәйге» ойыны. (Кім бірінші жауап береді?)
  • «Ең ерекше»
  • Мұхиттың аты
  • ең үлкен
  • ең суық
  • ең жылы
  • ең ұзын
  • ең кіші
  • ең тұзды
  • ең оңтүстіктегі
  • ең солтүстіктегі
  • ең тереңі
  • ең ендісі
  • жануарлар дүниесіне ең байы
  • ең мұздысы
  • ең аралы көп
  • балық аулаудағы ең негізгісі
  • Төмендегі елді мекендерге ең жақыны
  • Астанаға
  • Алматыға
  • Сенің туған (тұрған) жеріңе
  • Ең алыста орналасқан
  • Астанадан
  • Алматыдан
  • Сенің туған (тұрған) жеріңнен
  • Бекіту кезеңі: “Кім жылдам”
  • 1. Мұхит дегеніміз не?
  • 2. Дүниежүзілік мұхиттың біртұтастығын дәлелдеген
  • теңіз саяхатшысы кім?
  • 3. Көлемі жағынан ең үлкен мұхитты ата?
  • 4. Қай мұхит суының температурасы жылы?
  • 5. Ең балыққа бай мұхитты ата?
  • 6. Көлемі жағынан екінші мұхитты ата?
  • 7. Тұздылығы жоғары теңізді ата?
  • 8. Ең ауданы жағынан кіші мұхитты ата?
  • 9. Ең тұздылығы төмен мұхитты ата?
  • 10. Мұхитта қандай пайдалы қазбалар кездеседі?
  • 11. Дүниежүзілік мұхиттағы ең қуатты жылы ағысты ата?
  • 12. Ағыстар неше түрге бөлінеді?
  • 13.Дүниежүзілік мұхиттағы ең қуатты суық ағысты ата?
  • 14. Ең терең шұңғыманы ата?
  • Үйге тапсырма:
  • Оқуға: § 21 Мұхиттар 56 бет,
  • кескін картаға мұхиттарды, беткі ағыстарды түсіру.
  • ВЕНН ДИАГРАММАСЫ
  • Ой толғаныс
  • Тынық мұхит
  • Үнді мұхит
  • С е р г і т у
  • Басың тәтті дер едім, бұйрық райдан ал соңы.
  • Тұтас атын береді, бір көлді тап соны.
  • Бас буыным- батырмын, зат есімнен келесі.
  • Талай асқа батырдың, біріктіріп екеуін еліңде ағып жатырмын.
  • С а у б о л ы ң ы з д а р !

Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет