Сыныбы: 9 Тақырыбы: 20-21-22 Геометриялық денелердің сызбалары(графикалық жұмыс- 3 сағат) Мақсат



бет1/4
Дата05.06.2017
өлшемі301,64 Kb.
#18175
түріСабақ
  1   2   3   4
Сыныбы: 9

Тақырыбы: 20-21-22 Геометриялық денелердің сызбалары(графикалық жұмыс- 3 сағат)

Мақсат:

  1. Білімділік: Геометриялық денелердің аксонометриялық проекциясын жасау жолдарымен таныстыру, сызу және геометрия пәндеріне оқушылардың қызығушылығын қалыптастыру, пәнаралық тығыз байланысты көрсету, екі пән арасындағы ақпараттармен алмасуды жұмысын үйрету.

  2. Дамытушылық: Кеңістікте ойлау қабілеттерін, визуалды қабылдау дағдыларын дамыту.

  3. Тәрбиелік: Геометриялық денелердің аксонометриялық проекциясын сызбада игерту арқылы оқушыларды политехникалық мамандықтарға тәрбиелеу

Сабақ типі: бинарлық сабақ

Сабақ түрі: лекция, ішінара ізденіс сабағы.

Әдіс-тәсілдер: әңгіме, иллюстрациялау, жеке сызу

Құрал-жабдықтар: Транспортир, циркуль, қарындаштардың түрлері, көрнекіліктер, «Геометриялық денелердің аксонометриялық проекциясы» көрнекіліктер , өшіргіш, сызғыш түрлері, бұрыштықтар.

Сабақ барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу. Сабақта жоқ оқушыларды түгендеп, журналға белгілеу.



ІІ. Жаңа сабақты меңгеруге дайындау кезеңі

Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, мақсатымен, сабақ таныстыру.



Сендер бүгін сабақта геометриялық денелердің геометриялық анықтауларымен және аксонометриялық проекциясының түрлерімен оның өмірде инженерлік графикада пайдалану негіздерімен танысасыңдар.

III. Өткен тақырыпты қайталау

  1. Сызбаны орындағанда изометриялық және фронталь диметриялық проекциялардағы аксонометриялық осьтердің бойына қандай өлшемдер түсіріледі?

  2. Координата жүйесі дегеніміз не?

  3. Аппликат өлшемдері кеңістікте қандай өлшемдерді анықтайды?

  4. Аксонометриялық проекцияларды салудың жалпы кезеңдерін ретімен атаңдар.

  5. Фронталь диметриялық проекция мен изометриялык пооекцияның осьтері қалай орналасады?

  6. Аксонометриялық проекцияларды салудың жалпы кезеңдерін ретімен атаңдар.

ІV. Жаңа сабақты меңгеру кезеңі

ГЕОМЕТРИЯЛЫҚ ДЕНЕЛЕРДІҢ ПРОЕКЦИЯЛАРЫ

Пирамида. Табаны деп атпалатпын көпбурышпен және буйір жақтары деп атпалатпын үшбұрыштпармен шектпелген көпжақты пирамида деп атайды (1-сурет). Егер пирамиданың табаны п бұрышты фигура болса, онда оны п бурышты пирамида дейді. 1-суреттегі пирамиданың табаны бесбұрыш АВСDЕ, сондықтан оны бесбурышты пирамида дейді. Бүйір жақтарының ортақ нүктесі S - пирамиданың төбесі болады. Пирамидаларды дұрыс жөне дұрыс емес деп екі топка бөлуге болады. Дұрыс пирамиданың табаны дұрыс көпбұрыш болады және оның төбесінен табанына түсірілген перпендикуляр табанындағы көпбүрыштың центріне түседі. Горизонталь проекциялар жазықтығында тұрған дұрыс үшбұрышты пирамиданың сызбасы 2, а-суретте кескінделген. Алдымен пирамиданың горизонталь проекциясын түрғызып аламыз. Пирамиданың табаны горизонталь проекциялар жазықтығында жатқандықтан, бұрмаланбай нақты шамасына проекцияланады. Абсцисса осін қалауымызша орналастырып, онымен қиылыспайтын және төмен орналасқан шеңбер жүргіземіз.

Каталог: uploads -> doc -> 0be0
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0be0 -> Сабақтың тақырыбы: §67 Галогендер топшасына жалпы сипаттама
0be0 -> Сабақ Тақырып: "Жалауша" затқа қарап сурет салу
0be0 -> МҰҒалімге ақпарат 


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет