Сабақтың тақырыбы: «Заттың тығыздығы»



бет1/7
Дата28.06.2017
өлшемі1,69 Mb.
#20170
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7
7 сынып

Сабақтың тақырыбы: «Заттың тығыздығы»

Мақсаты:

Дене массасының оның көлеміне қатынасымен анықталатын шаманы ұғындыру.

а) білімділік: жаңа физикалық шаманы түсіндіру.

ә) дамытушылық: оқушылардың ой өрісін дамыту.

б) тәрбиелік: оқушыларды ізденімпаздылыққа үйрету.

Сабақтың көрнекілігі: таразы, мензурка, денелер, рычак, ыдыс, су, тұз, картоп

Сабақтың түрі: шығармашылық сабақ.

Сабақтың әдісі: Топпен жұмыс. Сын тұрғысынан ойлау.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру.

2. Үй тапсырмасын сұрау.

Тестік тапсырма.

1. Ұшақ 0,5 сағатта 25 км ұшты. Жылдамдығы қанша

а) 50 км/сағ ә) 500 км/сағ б) 125 км/сағ



2. Дене 144 км/сағ жылдамдықша уақыт кеткен.

а) 0,55 сағ ә) 11520 сағ б) 55 сағ

3. 30 с бойы поезд 54 км/сағ жылдамдықпен қанша жол жүрді?

а) 450 м ә) 1620 м б) 45 м

4. 108 км/сағ жылдамдық қанша м/с-пен өрнектеледі?

а) 10,8 м/с ә) 30 м/с б) 300 м/с

5. Егер денеге басқа денелер әсер етпесе, оның жылдамдығы

а) өзгереді ә) өзгермейді

6. Автобустағы жолаушы артқа шалқаяды, себебі:

а) автобус V артады ә) жылдамдық кемиді

7. Өзара әрекеттескен екі дене бірдей V алады, олардың массалары:

а) әртүрлі ә) бірдей



тест

О қ у ш ы л а р

1

2

3

4

5

6

7

8

1

























2

























Барлығы:

























Үй тапсырмасын қорытындылау. Бақылау парағы.



Оқушы номері

Алған балы

бағасы

Нені білмейді?





























































Жаңа сабақ. Оқушыларды топқа бөлу.


І топ тапсырмасы.

Дене массасын электронды таразымен анықтау




ІІ топ тапсырмасы.

Дене массасын

динамометрмен өлшеу



ІІІ топ тапсырмасы.

Дене көлемін сызғышпен

Өлшеу


ІҮ топ тапсырмасы.

Дене көлемін мензуркамен анықтау.





AutoShape 7AutoShape 16

Алынған мәліметтерді кестеге толтыру.



Дене

Массасы m/кг

Көлемі V/м2

тығыздық

Ағаш білеу

21 г

3,8∙8∙12=36,5 см3=36,5∙10-6 м3




Мыс цилиндр

9,9≈9∙10-2 кг

10 мл = 10∙10-6 м3





Мұғалім оқушылардың жасаған жұмысын жинақтап, кестеге толтырады.

Тығыздық = масса/көлем шамасын түсіндіреді.

Тығыздық p=m/v; өлшем бірліктері кг/м3 , г/см3

Әр түрлі заттың өзіне тән тығыздықтары болады:



мысалы: V1=V2=V3=V4=1см3 m1‹m2; m3› m4 = 1 г


AutoShape 8AutoShape 5AutoShape 7AutoShape 6

су сынап темір ауа

Бірдей көлемде массасы көбі сынап, себебі оның тығыздығы көп.

Жаңа сабақты пысықтау.



  1. Әр топ өз жұмыстарын түсіндіреді

  2. Кестенің 3 бөлігін толтыртамыз p1=m1/v1=21∙103кг≈ 0,6∙103 кг/м3 . 36,5∙10-6 м3

  3. Алынған мәліметтерді оқулықтағы кестедегі мәліметтермен салыстырып, дұрыстығына көз жеткіземіз.

  4. Тығыздықтың дене массасына тура, көлеміне кері пропортциогал екендігін айтамыз.

Үйге тапсырма: §32 оқуға беріледі.

Қосымша - экспериментік тапсырма: сабынның тығыздығын есептеп келу

7 сынып


Сабақтың тақырыбы: Күш. Деформация.

Сабақтың мақсаты:

А) Білімділік:Жаңа тақырып бойынша алған блімдерін өздігінен кез-келген жағдайда пайдалана білуге үйрету;

Б) Дамытушылық: Оқушының даму жүйесін дамыту, жүйелі түрде ойлауға ізденуге бағыттау, білімге деген құштарлығын арттыру;

В) Тәрбиелік: Өмірдің барлық ағымы физикалық заңдылыққа қатысты екендігін көрсету, балаларды еңбектене, іздене білуге баулу;



Сабақ түрі:Десант сабақ

Сабақтың көрнекілігі мен техникалық құралдар: интерактивті тақта,пласталин, шар, таразы, серіппе, сызғыш, сағат, мензурка, термометр;

Сабақтың барысы:



І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру, сынып тазалығын тексеру.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

Тест сұрақтары арқылы.

  1. Заттың көлем бірлігіндегі массасына тең физикалық шама

А) Заттың тығыздығы; В) Дененің массасы; С) Дененің көлемі;

  1. Заттың тығыздығын табатын формула

А) m=pV; B) V=m/p; C) p=m/V;

  1. тығыздықтың өлшем бірлігі.

А) кг; В) кг/м3; С) м3;

  1. Ұзындығы 8 см, ені 5 см, қалыңдығы 3 см алтын кесегінің көлемі қандай?

А) 120 см3; В) 100 см3; С) 150 см3;

  1. Бір қалыпты қозғалатын дененің жылдамдығын анықтайтын формула.

А) v=S/t; B) S=v∙t; C) m=pV;

  1. 72 км/сағ неше м/с-қа тең?

А) 10 м/с; В) 20 м/с; С) 15 м/с;

  1. Аспан денелерінде және олардыңжүйелерінде өтетін құбылысты зерттейтін ғылым.

А) физика; В) астрономия; С) география;

  1. Заттың неше күйі болады?

А) 2; В) 4; С) 3;

  1. 1 кг – да неше грамм бар?

А) 1000 гр; В) 100 гр; С) 0,001 гр;

  1. Қазақстанның алғашқы ғарышкері кім?

А) Талғат Мұсабаев; В) Юрий Гагарин; С) тоқтар Әубәкіров

Өлшеу құралдарының атын атап, атқаратын қызметтерін айту.

  1. Термометр;

  2. Сызғыш;

  3. Сағат;

  4. Мензурка;

  5. Таразы;

Жаңа сабақ.

«Білегі күшті бірді жығады,

білімі күшті мыңды жығады».

«Көптің күші – бірлікте».




Каталог: sabaq-kz -> attachment
attachment -> Қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімі, филология магистрі Амирханова Сара Бекетқызы Коучинг жоспарының тақырыбы: «Lesson study – сабақты зерттеу әдісі»
attachment -> Сабақ тақырыбы: Химияның негізгі түсініктері мен заңдары Сілтеме
attachment -> Сабақтыңтақырыбы: 3 4
attachment -> Сабақ: Алкандардың қасиеттері. Алкандардың жеке өкілдері және қолданылуы
attachment -> Сабақтың түрі: Аралас сабағы Сабақ уақыты: 90 мин. Сабақтың педагогикалық мақсаты
attachment -> Сабақ Алматы қаласы Алатау ауданы «185 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Бастауыш сынып мұғалімі Курманова Маржан Сеилхановна
attachment -> Сабақтың тақырыбы Сағат саны Мерзімі Оқып-үйренудің негізгі мақсаты
attachment -> Сабақтың мақсаты: оқушыларға алжапқыштың және бас орамалдың сызбасын есептеуді және құрастыруды үйрету


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7




©www.engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет